Přehled unikátních dražeb v uplynulém roce: Whiskey dražší než královský Rolls-Royce?

Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa. Majitelé nabízeli v dražbách pozoruhodné věci, mezi nimiž byla i kostra dinosaura nebo rolls-royce královny Alžběty II. Aukcí poutajících mimořádný zájem bylo tento rok více než jindy, uvedl web americké televizní stanice CNN.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostra dinosaura je podle vědců starý 150 milionů let. Nový majitel jej v červnu v Paříži koupil za téměř 2,4 milionu dolarů

Kostra dinosaura je podle vědců starý 150 milionů let. Nový majitel jej v červnu v Paříži koupil za téměř 2,4 milionu dolarů | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Mezi vůbec nejdražší položky patřil více než 1,1 kilogramu vážící smaragd vykopaný v říjnu v Zambii. O měsíc později se v singapurské aukci prodal za 28,4 milionu dolarů (přes 640 milionů korun), upozorňuje CNN.

Taktéž z vykopávek pochází další draze prodaný objekt, tentokrát kostra dinosaura. Skelet vysoký 2,6 metrů a dlouhý téměř devět metrů je podle vědců starý 150 milionů let. Nový majitel jej v červnu v Paříži koupil za téměř 2,4 milionu dolarů (54 milionů korun) a navázal tím na úspěšné dražby kosterních pozůstatků pravěkých zvířat, jejichž prodej však v minulých dvou letech ve stejné aukční síni Aguttes nevynesl takto vysoké částky.

1,1 kilogramu vážící smaragd vykopaný v říjnu v Zambii se o měsíc později se v singapurské aukci prodal za 28,4 milionu dolarů | Zdroj: Profimedia

Levněji než kostru pravěkého ještěra šlo letos pořídit automobil Rolls-Royce Phantom IV, který používala britská královna Alžběta II. při oficiálních příležitostech. Vůz vyrobený roku 1953 patřil královské rodině přes čtyři desetiletí a během zářijové londýnské dražby se prodal za více než milion dolarů. Stejných aut jezdilo či jezdí podle aukční síně Bonhams po světě jen 18 a všechna původně patřila hlavám států či hodnostářům.

Neznalce kvalitního alkoholu může překvapit, že více než za luxusní královský automobil byl letos někdo ochoten zaplatit za láhev whisky. Šedesátiletá Macallan Valerio Adami se v říjnu ve skotském Edinburghu stala s cenou přes 1,1 milionu dolarů nejdražší vydraženou whisky v historii. Rekord, který překonala, nebyl nijak starý - jen o několik měsíců dříve se prakticky identická lihovina prodala v Hongkongu za milion dolarů. Podle Bonhams pochází nápoj z limitované edice 24 lahví, osud většiny ostatních je neznámý.

Automobil Rolls-Royce Phantom IV. Stejných aut jezdilo či jezdí podle aukční síně Bonhams po světě jen 18 a všechna původně patřila hlavám států či hodnostářům | Zdroj: Profimedia

Téměř stejně jako za tento praktický předmět zaplatil jistý nadšenec za tři sotva viditelné úlomky měsíčních kamenů, které přivezla z oběžnice Země sovětská sonda Luna 16 v roce 1970. Jako jediné veřejně zdokumentované vzorky mimozemských nerostů, které jsou v soukromých rukou, se v listopadu v newyorské síni Sotheby´s prodaly za 855 tisíc dolarů.

Unikátní prodej letos sledovali i sběratelé knižních ilustrací. Podle aukčních síní se tou vůbec nejdražší stal originál mapy z roku 1926 zobrazující stokorcový les a jeho okolí z knihy o medvídkovi Pú. Nákres, který Sotheby´s označila za „zřejmě nejznámější mapku v dětské literatuře“, se vydražil za téměř 600 tisíc dolarů.

Levněji šlo pořídit například nejstarší dochované kolečkové křeslo letos zesnulého astrofyzika Stephena Hawkinga. Křeslo, které používal od 60. do 90. let, kdy podle své biografie mnohdy divoce jezdící Hawking například přejel princi Charlesovi špičky jeho bot, se v listopadu prodalo za 393 tisíc dolarů. Výtěžek internetové aukce síně Christie´s získala Hawkingova nadace.

Křeslo, které Stephen Hawking používal od 60. do 90. let, se v listopadu prodalo za 393 tisíc dolarů | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Prodaly se například i schody z Eiffelovy věže, největší sladkovodní perla světa či prsten celý vyrobený z jediného diamantu. Došlo pochopitelně i na výtvarné umění, ačkoli i v této oblasti asi největší pozornost upoutalo velmi neobvyklé dílo. Přední stránky britských médií plnila v říjnu fotografie Banksyho spreje na plátně známého pod názvem Dívka s balónkem. Krátce nato, co londýnské síni Sotheby´s přiklepli obraz novému majiteli za 1,4 milionu dolarů, se dílo samo skartovalo.

Skartovaný obraz Dívka s balonkem od Banksyho | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme