Australský terorista se radikalizoval v západní Evropě, zmínky v jeho manifestu vyšetřují polské služby

Polské tajné služby zkoumají možné vazby útočníka z Nového Zélandu s Polskem. Má jít především o prověření možných kontaktů teroristy s polskými občany. Informovalo o tom polské rádio RMF FM a zprávu potvrdil mluvčí vládního koordinátora tajných služeb. Důvodem je 73stránkový manifest, ve kterém má 28letý Australan zmiňovat mimo jiných zemí právě i Polsko. Terorista ve městě Christchurch zavraždil v mešitách nejméně 49 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava/Christchurch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terorista měl na zásobnících zbraně uvedené mimo jiné jméno polského šlechtice a vojevůdce Felikse Kazimierze Potockého, který v 17. století bojoval proti Turkům a Tatarům

Terorista měl na zásobnících zbraně uvedené mimo jiné jméno polského šlechtice a vojevůdce Felikse Kazimierze Potockého, který v 17. století bojoval proti Turkům a Tatarům | Zdroj: Reuters

Australan Brenton Tarrant v manifestu, který před činem zveřejnil, napsal, že ho rozzuřil pohled na přistěhovalce ve francouzských městech. Jako moment, kdy se rozhodl pro násilí, pak označil teroristický atentát Uzbeka ve Stockholmu v roce 2017, při kterém zahynula jedenáctiletá Ebba Akerlundová.

Vzor: vrah Breivik

Po návštěvě západní Evropy, během které se stal zmíněný incident ve Stockholmu, začal Tarrant plánovat útok. Udeřit ve městě Christchurch se prý rozhodl před třemi měsíci.

‚Bylo to jako z filmu.‘ Bangladéšský kriketový tým těsně unikl střelbě na Novém Zélandu

Číst článek

Australan v manifestu uvádí, že není členem žádné organizace, ale s několika nacionalistickými uskupení sympatizuje. Označil se také za fašistu a environmentalistu.

Polské tajné služby v souvislosti s obsahem manifestu zjišťují, zda muž pobýval v minulosti i v Polsku. Informaci potvrdil podle Polského rozhlasu a rádia RMF FM mluvčí vládního koordinátora tajných služeb Stanisław Żaryn.

Terorista měl také na zásobnících zbraně uvedené mimo jiné i jméno polského šlechtice a vojevůdce Felikse Kazimierze Potockého, který v 17. století bojoval proti Turkům a Tatarům. Jmény dalších vzorů měl podle snímků poskytnutých agenturou Reuters pokryté i další zásobníky a vybavení.

Dalšími jmény měl popsanou celou zbraň, hlavním idolem byl ale norský pravicový extremista a masový vrah Anders Breivik, který v červenci 2011 zabil při atentátech v norské metropoli Oslo a okolí 77 lidí.

49 mrtvých

Tarrant se v manifestu se označuje za „obyčejného bělocha, který pochází z dělnické třídy, z rodiny s nízkým příjmem“. Jeho cílem bylo pomstít „tisíce obětí zahraniční invaze“. Podle televize ABC News je o Australanovi známo, že vedle Evropy navštívil i Asii, mimo jiné Severní Koreu. V manifestu se pak zmiňuje o Číně, která nejvíce odpovídá jeho politickým a sociálním hodnotám.

Manifest zveřejnil předtím, než se vydal do mešit Al Noor a Linwood v centrální části novozélandského města Christchurch, kde pak během pátečních modliteb zahájil palbu na věřící. Svůj čin také nahrával a v přímém přenosu vysílal na internetu.

Při útoku zemřelo celkem 49 lidí. Z toho 41 v mešitě Masjid Al Noor, sedm v Linwood Masjid a jeden na následky v nemocnici. Počet zraněných v nemocnicích vzrostl na 48, včetně zraněných dětí.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme