Australan vězněný na americké základně Guantánamo se přiznal k terorismu

Australan David Hicks, který je už několik let zadržovaný na Guantánamu, se překvapivě přiznal ke spolupráci s teroristy. Podle předchozích prohlášení chtěl přitom dlouze obviňovat americké bezpečnostní síly, že se na něm údajně dopustily bezpráví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výpovědi Hickse předcházel incident s jeho právníky. Jeden z nich se nemohl zúčastnit líčení před vojenským soudem na Guantánamu a druhý odmítl podepsat souhlas, že se bude řídit jeho procedurami. Odůvodnil to tím, že musejí být podepsány ministrem obrany.

31letý australský obchodník s klokaními kůžemi se pak překvapivě přiznal, že podporoval teroristy z Al-Káidy. Na islám přestoupil už v roce 1999 v balkánském Kosovu. Za spolupráci s teroristy mu hrozí doživotní vězení. Spojené státy se už dohodly s vládou v Canbeře, že Hicks bude v případě uznání viny vězněn v Austrálii.

Na Guantánamu nyní čeká 385 osob na soud kvůli podílu na teroristických akcích. Je mezi nimi i 15 vysokých předáků Al-Káidy včetně Khálida Shaika Mohammeda, který se už přiznal k organizování teroristických útoků z 11. září 2001.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme