Australan vyrazil na 4600 km dlouhý běh Indií, vybírá peníze na vzdělání pro místní dívky

Známý australský maratonský běžec a bývalý poslanec se dnes vydal na další dobrodružnou cestu. Pat Farmer hodlá za necelé dva měsíce urazit 4600 kilometrů z nejjižnějšího cípu Indie na sever do Kašmíru. Každý den chce uběhnout zhruba 70 až 80 kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pat Farmer (uprostřed) | Foto: Flickr; Cambelltown City Council; CC BY 2.0

Pro začátek své cesty si třiapadesátiletý Pat Farmer vybral den, který je současně národním svátkem pro Indii i Austrálii.

Ráno vyběhl z města Kanyakumari na nejjižnějším cípu Indie, odtud bude pokračovat po západním pobřeží na sever a pak do indické metropole Nové Dillí a dále na sever do sporného Kašmíru, kam by chtěl doběhnout 30. března. Indii si Pat Farmer vybral, protože ho podle jeho slov jako turistu naprosto okouzlila.

„Jeden Australan chce zkrátka světu ukázat, že nezáleží na tom, odkud jsme a jakého jsme vyznání. Všichni jsme lidé, kteří sdílí jednu planetu. Indie je úžasné místo. Naprosto uchvátí všechny vaše smysly. Rád bych tento pocit přenesl na televizní obrazovky a stránky novin,“ uvedl Farmer.

V jeho týmu proto bude kromě jeho osobního trenéra i televizní štáb, který bude o Farmerově cestě natáčet dokumentární film na pokračování. Do výbavy si maratonský běžec kromě jiného bere šest párů bot a 180 párů ponožek.

Australan chce prostřednictvím své cesty nejen nalákat krajany k návštěvě Indie, ale také upozornit na téma vzdělávání, které je v některých částech Indie odepíráno hlavně dívkám. Na podporu vzdělávacích organizací pro dívky také Pat Farmer na svém webu vybírá peníze.

Charita je pro něj prý velkou motivací. Za svou běžeckou kariéru už vybral miliony dolarů. Ty putovaly třeba na program čištění vody australského Červeného kříže nebo organizacím, které se zabývají bojem s rakovinou nebo cukrovkou.

Pat Farmer je držitelem několika světových rekordů ve vytrvalostním běhu, živil se jako automechanik a zahradní architekt, ale pro Australany se stal známým hlavně svým politickým angažmá. Osm let byl poslancem v parlamentních lavicích, z toho tři roky působil jako stínový ministr školství.

Farmer má za sebou už řadu dobrodružných cest. Podařilo se mu například oběhnout po pobřeží celou Austrálii nebo - byť s pomocí techniky - zdolal cestu ze severního pólu na jižní. Tyto dva rekordy mu ale oficiálně zatím potvrzeny nebyly. V poklusu zdolal také třeba Vietnam nebo Severní Ameriku, má za sebou i mírový běh Palestinou.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme