Kanada 6:1 Česko

Australana zatkla po návratu ze Sýrie policie, je podezřelý z podpory IS

Australského zdravotníka čeká po návratu ze Sýrie soud. Na letišti v Sydney ho zadržela policie. Devětatřicetiletý muž je totiž podezřelý, že v Sýrii pomáhal radikálnímu hnutí Islámský stát. Muž ale tvrdí, že ho islamisté ke spolupráci donutili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Islámského státu | Foto: BBC, YouTube. com

Adam Brookman médiím řekl, že do Sýrie odjel na humanitární misi.

Muž, který konvertoval k islámu, se prý do rukou radikálních islamistů se dostal, když utrpěl zranění. Před několika dny se otec pěti dětí sám vydal tureckým úřadům.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová řekla, že Brookmanovo tvrzení teď prověří tajná služba.

"Nechci jeho případ popisovat detailně, ale je jisté, že s dlouhodobým pobytem v Iráku a Sýrii se pojí vážná podezření z podpory Islámského státu," uvedla ministryně.

Brookman je první Australan, který se do vlasti vrátil po tom, kdy vláda přijala protiteroristické zákony. Podpora hnutí Islámský stát je podle nich zločin.

Australské úřady mají podezření, že po boku radikálních islamistů v Iráku a Sýrii bojuje asi 70 Australanů. Podporuje je dalších zhruba sto lidí přímo v Austrálii.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme