Australané kvůli obnově země zavádějí roční povodňovou daň

Austrálie hledá po ničivých povodních způsob, jak získat finance na obnovu země. Premiérka Jilie Gillardová odmítá možnost půjčit si prostředky v zahraničí a snaží se dostat rozpočet do červených čísel. Zavádí proto povodňovou daň, která by měla platit už od prvního července. Australané tak budou na likvidaci škod přispívat podle výše příjmu týdně od jednoho do pěti australských dolarů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálie. Záplavy v městečku Toowoomba.

Austrálie. Záplavy v městečku Toowoomba. | Zdroj: ČTK

Daň bude součástí povodňového balíčku ve výši 5,6 miliard australských dolarů. Opatření, které potrvá rok, by se ale nemělo dotknout těch, kteří ročně vydělávají méně než padesát tisíc australských dolarů (875 tisíc korun), ani těch, které povodně postihly.

„Jde o vyvážený balík opatření, která zahrnují škrty ve výdajích. Odložíme budování některé infrastruktury a od prvního července zavedeme zdanění lidí s vyššími příjmy,“ uvedla australská premiérka. Zdanění bohatších Australanů by mělo přinést asi 1,8 milardy australských dolarů.

Podle vůdce opozice Tonyho Abbota je to zbytečné opatření. „Po nedávných volbách je téměř vyrovnaný parlament, tak těžko říci, jak bude vláda s tímto návrhem úspěšná. Opozice varuje před vytvářením dalších daní, místo aby vláda našla rezervy v současných příjmech,“ informuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Sydney Pavla Hůlová.

Zaplavené město Emerald v australském Queenslandu | Foto: AFP

Gillardová nemá vyhráno ani u Zelených. Část peněz na rekonstrukci chce totiž získat i stornováním některých ekologických programů.

Konečný účet za povodňové škody ještě není známý, také proto, že povodně ještě neskončily. Podle premiérky Gillardové bude výsledné číslo ještě vyšší než odhadnutých 5,6 miliard dolarů. Hlavní ekonom JP Morgan Stephen Walters hovořil o 13 miliardách.

Uhelné doly obnovují provoz, uhlí však nelze převážet

Nejhůře dopadl australský důlní průmysl. Povodně zasáhly zejména stát Queensland a to je hlavní těžařská oblast Austrálie.

„Doly byly zaplaveny a došlo k zastavení těžby. Produkce, která se už obnovila, zase nemá jak poslat uhlí do přístavů. Jsou podemleté železnice a bude trvat nějakou dobu, než se podaří dát do pořádku infrastrukturu,“ říká Pavla Hůlová.

Poškozené je také zemědělství – úroda ovoce, zeleniny, bavlny a také hroznů. Milovníci australských vín si asi za letošní ročník připlatí.

Lubica Bergmanová, David Koubek, Dana Votýpková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme