‚Odporné‘, nebo ‚zvrácený vtip‘? Australští vojáci v Afghánistánu vyvěsili vlajku s hákovým křížem

Australský premiér Malcolm Turnbull ve čtvrtek odsoudil chování australských vojáků působících v Afghánistánu, kteří na své armádní vozidlo vyvěsili vlajku s hákovým křížem. Fotografii incidentu, který se stal v roce 2007, zveřejnila australská televize ABC.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australští vojáci v Afghánistánu během cvičné hlídky v okolí města Tarinkot, leden 2013 (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Představitelé australské armády uvedli, že červená vlajka se svastikou v bílém kruhovém poli, která byla oficiálním státním symbolem nacistického Německa, byla vztyčena pouze „krátce“, než zasáhli velitelé jednotky. Viníkům se tehdy dostalo napomenutí.

Udělali jsme jarní úklid, stálo v dopise. Neznámí lidé odstranili hákový kříž ze zvonu v německém kostele

Číst článek

Na snímku jsou vidět vojáci sedící na armádním vozidle s vlajkou vpředu na autě. Televize ABC citovala nejmenovaný zdroj z armády, podle nějž se jednalo spíš o zvrácený vtip než o podporu nacismu.

Předseda australské vlády Turnbull označil jednání vojáků za zcela nepřijatelné. Australská armáda v prohlášení označila všechno, co tato vlajka představuje, za odporné" a jako takové to odmítla.

Zveřejnění případu s vyvěšením nacistické vlajky přichází krátce poté, co se v médiích minulý týden objevila zpráva, že se elitní vojáci australské armády mohli podílet na zabíjení neozbrojených Afghánců. Náčelník generálního štábu australské armády Mark Binskin uvedl, že tato vážná obvinění budou prošetřena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme