Za krytí sexuálního zneužívání dětí rok domácího vězení. Soud v Austrálii potrestal bývalého arcibiskupa

Bývalý australský arcibiskup Philip Wilson, který byl odsouzen k odnětí svobody na jeden rok za to, že kryl sexuální zneužívání dětí jiným duchovním, skončil v úterý v domácím vězení. Podle australských médií se tak na poslední chvíli vyhnul pobytu v normální věznici. Jako důvod uvedly zdravotní komplikace 67letého kněze.

Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý arcibiskup Philip Wilson | Foto: AAP/Darren Pateman | Zdroj: Reuters

Australský soud uznal v květnu Wilsona vinným, že kryl závažný trestný čin jiného člena církve. Šlo o kněze Jamese Fletchera, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006. Wilson tvrdil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak.

Papež František přijal rezignaci amerického kardinála obviněného ze sexuálního zneužívání

Číst článek

Počátkem července byl arcibiskup Wilson odsouzen k 12 měsícům vězení s tím, že bude moci o podmínečné prominutí zbytku trestu požádat po půl roce od jeho nastoupení. Koncem července pak rezignoval na svou funkci.

Řada skandálů

Římskokatolickou církví v posledních letech zmítají skandály spojené se sexuálním zneužíváním dětí ve více zemích. Papež František opakovaně vyzývá k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Hlava církve vydala také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

V červenci František přijal rezignaci amerického kardinála Theodora McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA. I bývalý washingtonský arcibiskup čelí obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme