Záplavy, vyvrácené stromy i výpadku proudu. Západní Austrálie se potýká s následky obrovské bouře
Západní pobřeží Austrálie se druhý den v řadě potýká s nebývale silnou bouří, která vyvracela stromy a poškodila budovy. Živel, který představitel hasičů a krizových složek Jon Broomhall označil za desetiletou bouři, si nevyžádal žádné oběti na životech. Desetitisíce domácností a firem se však ocitly bez proudu. Informovala o tom v pondělí agentura AP.
Bouře, která zasáhla rozsáhlou část západní Austrálie, vznikla poté, co se zesláblý pozdní cyklon Mangga, který směřoval na jihovýchod, v jižní části Indického oceánu střetl se studenou frontou směřující na severovýchod.
Tisíce domácností v západní Austrálii zůstaly bez proudu. Podle úřadů jde o ‚desetiletou bouři‘
Číst článek
Vzniklá bouře zasáhla 1200 kilometrů západoaustralského pobřeží od Carnavaronu po Cape Leeuwin na jihozápadním cípu země. V noci na pondělí bouře, kterou provázely nárazy větru o rychlosti více než 90 kilometrů v hodině, udeřila také v Perthu, hlavním městě státu Západní Austrálie.
U Cape Leeuwinu dosáhla rychlost větru více než 132 kilometrů v hodině, což je v květnu v Austrálii nejvíce od roku 2005.
Silný vítr také bičoval asi 1500 kilometrů pobřeží od vinařské oblasti Maragaret River na jihu po Exmouth na severu. Silný déšť v kombinaci s vlnami, které místy dosahovaly i osmi metrů, podle meteorologa Neila Bennetta způsobil v částech pobřeží záplavy.
Zničené domy, záplavy a nejméně 18 obětí na životech. Jih Spojených států zasáhly silné bouře
Číst článek
„Opravdu to zasáhlo pobřeží odshora dolů, včetně oblasti Perthu, nejvíce ale tentokrát dostala zabrat jihozápadní část (Západní Austrálie),“ uvedl Bennett.
V pondělí odpoledne místního času bouře začala slábnout. Bez proudu je podle západoaustralských úřadů stále zhruba 24 000 domácností z původních 65 000, kterým živel způsobil výpadek.
Západní Austrálie patří k největším státům či provinciím na světě. Největší americký stát Aljaška má méně než dvě třetiny její pevninské rozlohy.