Australané žijící v zámoří se podívají domů. Země po roce a půl zruší zákaz cestování pro své občany

Austrálie po 19 měsících zruší zákaz cestování, ale zatím jen pro Australany. Novinka začne platit s příchodem listopadu. Tamní vláda ale zároveň chce uvolnit taky opatření pro cestující ze zahraničí. Zatím ale neoznámila od kdy, ani jak by režim příletů měl vypadat.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V největším australském městě Sydney skončí v neděli po čtyřech měsících koronavirová uzávěra

Země ještě nepředstavila režim, v jakém cizinci budou smět přicestovat (ilustrační foto) | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Australané strávili 19 měsíců v jedné z nejpřísnějších uzávěr na světě. Zemi mohli opustit pouze z vážných pracovních důvodů, nebo kvůli návštěvě umírajícího příbuzného.

Melbourne se chystá na konec lockdownu, byl nejdelší na světě

Číst článek

K cestování potřebovali povolení, což ale už od 1. listopadu nebude potřeba, pokud prokážou, že jsou plně očkovaní, jak řekl premiér země Scott Morrison.

„Už velmi brzy Austrálie znovu otevře svoje hranice. Australští občané a rezidenti, kteří pobývají v zámoří, budou moci přicestovat, pokud se prokážou dokladem o dokončeném očkování. To vše díky tomu, že Austrálie dosáhla osmdesátiprocentní proočkovanosti obyvatel nad 16 let,“ prohlásil Morrison.

Austrálie má čtyřfázový plán návratu k normálu a teď se chystá na fázi C, což je fáze jakési stabilizace, kdy je více jak 80 procent cílové skupiny lidí očkovaných. Je to období už bez plošné uzávěry, ta je v případě potřeby cílená na jasně vymezené oblasti.

Změna podmínek pro cizince

Podle premiéra by se měly brzy změnit podmínky cestování i pro cizince, a to ještě před koncem tohoto roku.

Sydney dál uvolňuje covidová opatření. Po čtyřech měsících se do škol vrátila část dětí

Číst článek

Podle ministerstva vnitra by země opět chtěla na své území pouštět plně naočkované kvalifikované zahraniční pracovníky a mezinárodní studenty. Státy Queensland a Západní Austrálie ale pohrozily, že nechají své hranice uzavřené, dokud nebude míra proočkovanosti ještě vyšší.

Země ještě nepředstavila režim, v jakém cizinci budou smět přicestovat. Podle Morrisona je ale Austrálie velmi blízko k vytvoření cestovatelské bubliny třeba se Singapurem.

V úterý Singapur oznámil, že plně očkovaným Australanům umožní vstup na své území. Od 8. listopadu cestující přijíždějící z Austrálie nebudou muset absolvovat karanténu.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme