Austrálie chce zavést povodňovou daň, mluví se o škodách za 13 miliard dolarů

Záplavy v Austrálii pokračují. Ve státě Victoria se vytvořilo povodňové jezero dlouhé 90 kilometrů. Obce z něj vyčnívají jako ostrůvky. Odborníci odhadují, že záplavy budou obce ohrožovat ještě nejméně 10 dnů. Úřady musely evakuovat východní část města Kerang, které voda úplně odřízla od světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálie. Povodně v městečku Toowoomba.

Austrálie. Povodně v městečku Toowoomba. | Foto: AFP

Povodně už nějakým způsobem zasáhly 75 měst a napáchaly škody, o kterých se mluví jako o nejdražší pohromě v dějinách Austrálie.

"V deset hodin ráno mi žena řekla, že vydali nařízení o evakuaci. My už jsme měli auto a další věci v evakuačním centru," popsal pro BBC Matthew Vitagliano, jehož dům voda zaplavila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Austrálie.mp3

Premiérka Julie Gillardová uvažuje o zavedení povodňové daně, která by pomohla uhradit náklady na odstranění škod. O jak vysokou sazbu má jít, zatím není známo. Stále ještě se čeká, jak vysoký účet za povodně bude.

Opozice ale tvrdí, že povodňová daň není nutná a varuje před vytvářením dalších daní.

Hlavní ekonom JP Morgan Stephen Walters v rozhovoru pro BBC odhadoval, že ekonomika kvůli záplavám ztratí jedno procento HDP, to je asi 13 miliard dolarů:

„Pocítí to i svět. Porostou ceny komodit, cena uhlí už na světových trzích vzrostla o 20 procent. Uhlí z Queenslandu představuje 50 procent světových dodávek této suroviny pro ocelárny.“

Uhelné doly v Queenslandu jsou stále ještě zaplavené a tam, kde se těžba obnovuje, se nemá produkce jak dostat do přístavů a do dalších zemí. Železnice jsou podemleté, ještě nějaký čas potrvá, až se obnoví infrastruktura.

Záplavy zničily produkci zeleniny, ovoce a bavlny. Zemědělská produkce byla zásadně poškozena opět v Queenslandu, ale i na jihu země, ve Victorii.

Pavla Hůlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme