Australské úřady varují před šířením nakažlivější varianty delta. Melbourne čeká už pátý lockdown

Australské státy Nový Jižní Wales a Victoria varují před šířením varianty delta. Po Sydney, které je zavedlo přísné restrikce na konci června a navzdory nedávnému poklesu nových případů zůstává obezřetné, sáhne ke zpřísnění opatření i Melbourne. To od pátku čeká již pátý lockdown od začátku pandemie. Informuje o tom agentura Reuters.

Sydney (Aktualizováno: 10:59 15. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australské Melbourne

Melbourne varuje před variantou delta a připravuje se další lockdown | Foto: Jacqueline Wales | Zdroj: Pixabay

V Sydney platí protiepidemické restrikce od 26. června, a ačkoli počet nových případů nákazy novou variantou za poslední den mírně klesl, premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová oznámila prodloužení opatření o další dva týdny do konce července. K uvolnění by podle ní musel být pokles daleko výraznější a blížící se nule - v Sydney totiž podle ní stále nebyl zastaven komunitní přenos a vzhledem k infekčnosti varianty delta se může situace velmi rychle zhoršit. Naposledy město zaznamenalo přírůstek 65 případů, doplňuje agentura Reuters.

Británie hlásí největší nárůst případů koronaviru od půlky ledna. Vláda se zhoršením počítá

Číst článek

Aktuálně je v Sydney omezeno vycházení - povoleno je například při nákupu potravin a nezbytných potřeb, opustit domov je dovoleno i kvůli návštěvě lékaře, očkování nebo práci, pokud nejde vykonávat z domova. Možné je i venkovní sportování dvou lidí z různých domácností. Zavřená je také drtivá většina obchodů a školy.

Tamní úřady doplnily, že 900 lidí, u kterých byla infekce nedávno potvrzena, bylo 73 hospitalizováno, 19 z nich skončilo na jednotkách intenzivní péče a dva zemřeli. Jednalo se tak o první letošní zaznamenaná úmrtí na covid-19 v Austrálii.

Zpřísnění v Melbourne

Do pětidenního lockdownu by se mělo od pátku přesunout i Melbourne ze sousedního státu Victoria. Oznámil to tamní premiér Daniel Andrews. Ve městě se v posledních dnech zvýšilo riziko nákazy především na sportovních stadionech nebo v hromadné dopravě. Nejnovější ohnisko s nejméně sedmi nakaženými pak souvisí se stěhovací firmou, která mezi Melbourne a Sydney přejížděla a její zaměstnanci podle úřadů nenosili roušky.

Už ve středu, kde se v šestimilionovém městě objevilo 10 nových případů nákazy, tak byla obnovena povinnost nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorech. Další dva infikovaní byli potvrzeni ve čtvrtek - k infekci měli přijít minulý týden při návštěvě fotbalového utkání.

I obyvatele Melbourne tak podle agentury Reuters čekají podobná omezení jako v Sydney - vycházet budou moct jen v nejnutnějších případech, povoleno bylo i cvičení venku a školy budou v pondělí a v úterý vyučovat distančně.

Austrálie mezi země, která šíření nákazy zvládly nejlépe – od začátku pandemie se v zemi v souvislosti s covidem-19 potvrdilo 31 400 případů a 912 úmrtí, což je výrazně méně než ve zbytku světa. Naopak nízká je v Austrálii proočkovanost – z více než 20 milionů dospělých obyvatel dostalo obě dávky vakcíny přibližně 12 procent z nich.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme