Začerněný text na titulní straně. Australské deníky protestují proti omezování přístupu k informacím

Australské deníky vyšly v pondělí se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko „tajné“. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australské deníky vyšly 21. října se začerněným textem na titulních stranách.

Australské deníky vyšly 21. října se začerněným textem na titulních stranách. | Foto: AAP Image/Lukas Coch | Zdroj: Reuters

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace.

Mezinárodní komise o stavu české žurnalistiky: Pro vládu je snadné vyvíjet tlak na veřejnoprávní média

Číst článek

Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Kampaň novinářů se vystupňovala kvůli raziím z letošního června, kdy policie prohledávala centrálu veřejnoprávní televize ABC a domov novinářky Anniky Smethurstové z mediální společnosti News Corp Australia kvůli jejich reportážím.

Policie nejprve uvedla, že vyšetřuje pouze únik utajovaných informací, následně však vyjádření změnila s tím, že vyšetřuje také ty, kteří informace obdrželi, tedy novináře.

Zatím stále není jasné, zda novináři z těchto dvou médií, jichž se červnové razie týkaly, budou čelit trestnímu stíhání, napsal v pondělí server deníku The Canberra Times.

Veřejný zájem

Australský premiér Scott Morrison podle BBC v neděli odmítl, že by vláda ohrožovala svobodu slova, a zdůraznil, že zákony musí platit pro každého. „Zákony musí platit pro mě, pro všechny novináře i pro kohokoli jiného,“ řekl Morrison v neděli.

„Nikdo není nad zákonem, ale něco v naší demokracii nefunguje, jak by mělo, když nechráníme lidi jednající ve veřejném zájmu,“ citoval v pondělí The Canberra Times výkonného ředitele rozhlasové a televizní společnosti ABC Davida Andersona.

V posledních dvaceti letech zavedla podle něj Austrálie zákony, které ztěžují lidem o nepravostech kolem nich hovořit a novinářům o nich psát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme