VIDEO: Vyprahlou Austrálii konečně zchladily silné deště. Podívejte se, jak slavili farmáři, děti i krávy

Austrálie sužovaná lesními požáry si konečně může trochu oddychnout. Východní pobřeží země zchladily bouřky doprovázené intenzivními srážkami. Počasí potěšilo hasiče, farmáře potýkající se s vleklými suchy i některá zvířata. Někteří lidé pak oslavovali přímo v dešti. Bouře ale může znamenat také bleskové povodně nebo padající stromy.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyprahlou a požáry sežehnutou Austrálii zkropil vytoužený déšť. „Hurá! Namočme se,“ radoval se farmář na videu zveřejněném americkou ABC ve městě Karuah v Novém Jižním Walesu po osmnáctiměsíčním suchu, který vyšel slavit přímo do deště.

Děti pak v pláštěnkách a holínkách radostně skákaly v blátivých kalužích, ukazují záběry zveřejněné ABC. „Chlapci zatím viděli větší déšť jen jednou nebo dvakrát v životě,“ píše se k videu na twitteru.

Neslavili jen farmáři nebo děti, ale také některá zvířata, například krávy. „Šestiměsíční telata poprvé ve svém životě v dešti,“ píše k videu novinářka ABC Eliza Goetzeová.

„Tento déšť je naprosto úžasný,“ řekl agentuře Reuters chovatel dobytka Sam White, který žije nedaleko města Guyra v Novém Jižním Walesu. „Přinesl dostatečné množství vody a naplnil přehrady,“ dodal.

Farmář Nick Andrews z města Broken Hill slíbil, že se neoholí, dokud pořádně nezaprší. Po téměř dvou letech mohl vousy konečně shodit, upozornil Guardian.

Vzývaný déšť podle CNN zkropil také velká města, včetně Sydney, kde voda tekla po ulicích. A teplota například v Melbourne pak prudce klesla.

Pozor na bleskové záplavy

Meteorologové předpovídají, že v mnoha regionech nejhůře postižených států Viktorie a Nový Jižní Wales lze bouřky a lijáky očekávat i v příštích dnech. Platí to i pro oblasti, které nezažily silné srážky již několik let, doplnili meteorologové z Nového Jižního Walesu.

Hasiči uvedli, že stávající srážky sice nedokážou uhasit všechny požáry, výrazně ale pomohou zastavit jejich šíření. Desítky požárů totiž podle New York Times nemají hasiči na jihu země pod kontrolou.

Lijáky rovněž pomohly vyčistit oblohu nad Austrálií, nicméně Sydney, Canberra a Melbourne i v pátek zůstaly kvůli dýmu z požárů ve stovce nejvíce znečištěných měst světa, uvedla agentura Reuters.

Kvalita vzduchu ve druhém největším městě Austrálie Melbourne byla ještě nedávno podle Bretta Suttona, hlavního hygienika státu Victoria, nejspíš nejhorší na světě.

Bouřkové počasí s sebou nepřineslo jen úlevu, ale i rizika bleskových záplav nebo padajících stromů. V jednom z národních parků museli zaměstnanci zachraňovat koaly ze záplavových vod a zahánět košťaty krokodýly, napsala agentura Reuters.

Požáry jako obvyklý jev?

Australští hasiči bojují s požáry vegetace od září. Plameny v zemi bohaté na faunu a flóru připravily o život již 29 lidí a miliony zvířat, zničily přes 2500 domů a sežehly území o rozloze větší, než má Česko.

Jako vojenská operace. Australští hasiči v utajení zachraňovali desetitisíce let staré ‚dinosauří stromy‘

Číst článek

Vědci před časem varovali, že takhle mohutné požáry se v Austrálii můžou stát obvyklým jevem. Tým pod vedením klimatologa Richarda Bettse zjistil, že kvůli klimatickým změnám je častější a nebezpečnější počasí nahrávající požárům. To znamená kombinace vysokých teplot, nízké vlhkosti vzduchu, nízkých srážek a silných větrů.

Kouř z australských požárů byl pak vidět i na některých vzdálených místech planety. Viditelný dopad měl na Novém Zélandu, kde ztmavl sníh na vrcholcích hor a výrazně se zhoršila kvalita vzduchu. Okolo Nového roku pak australský kouř zamlžil i nebe nad jižní částí Jižní Ameriky.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme