Austrálie otestuje Evropskou unii. Po sporech o blokování dodávek požádá o tři miliony dávek vakcíny

Austrálie požádá Evropskou unii o dodání dalších tří milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca. Chce tím otestovat dřívější vyjádření Bruselu, který odmítl, že Canbeře blokuje dodávky, píše agentura Reuters. Podle Bruselu není evropský blok zodpovědný za to, že AstraZeneca není schopná dodržet závazky, která má vůči ostatním zemím.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AstraZeneca

Austrálie dostala první dodávku 300 000 dávek vakcíny od AstraZeneky na konci února - ta byla zatím i poslední | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že EU požádala Austrálii, aby stáhla žádosti o povolení k vývozu, a na další žádosti o vakcíny následně neodpověděla. Pokud nyní EU naznačuje ochotu vývoz umožnit, australská vláda požádá, aby bylo 3,1 milionu dávek, které měly do Austrálie původně dorazit koncem března, dodáno. „Samozřejmě o ty miliony dávek stojíme,“ uvedl Morrison.

Itálie zablokovala export vakcíny AstraZeneca do Austrálie. Unie má s firmou spory o plnění dodávek

Číst článek

Podle australských úřadů je zpoždění dodávky důvodem, proč v zemi pomalu postupuje vakcinace. Dosud bylo v Austrálii naočkováno 670 000 lidí – podle vládního plánu měly injekci do konce března dostat čtyři miliony lidí.

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která po registraci svého preparátu v lednu ohlásila výrazné snížení dodávek v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Austrálie na konci února dostala první dodávku 300 000 dávek vakcíny od AstraZenecy, která byla podle australských úřadů i prozatím poslední. EU na začátku března na žádost Itálie zamítla export 250 000 dávek do Austrálie, rozhodnutí odůvodnila nedostatkem vakcín pro unijní státy.

Austrálie, kde žije 25 milionů osob, od počátku epidemie zaznamenala zhruba 29 300 případů koronaviru a 909 souvisejících úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme