Za hackerským útokem na australský parlament byla Čína, stojí ve zprávě tajných služeb

Čína stála za hackerským útokem na australský parlament a tři největší politické strany před květnovými parlamentními volbami. Zjištění vyplývá ze zprávy australských tajných služeb, o níž v pondělí s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu informovala agentura Reuters.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australská agentura pro kybernetickou bezpečnost došla k závěru, že za hackerský útok je zodpovědné čínské ministerstvo státní bezpečnosti. | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International

Australská agentura pro kybernetickou bezpečnost došla v březnu k závěru, že za útok je zodpovědné čínské ministerstvo státní bezpečnosti. Ministerstvo zahraničí Austrálie ale podle zdrojů Reuters doporučilo zprávu agentury ponechat v utajovaném režimu, aby její zveřejnění nenarušilo obchodní vztahy s Pekingem.

Kancelář australského premiéra Scotta Morrisona odmítla věc komentovat, stejně jako agentura pro kybernetickou bezpečnost. Čínské ministerstvo zahraničí jakoukoliv účast Číny popřelo s tím, že se jedná o neodůvodněnou teorii.

Australské úřady vyšetřují pokus o hackerský útok na parlament. Poslanci si musí změnit hesla

Číst článek

Čína je největším obchodním partnerem Austrálie, pro níž je hlavním odběratelem železné rudy, uhlí a zemědělských výrobků. Každoročně do Číny směřuje třetina veškerého australského vývozu, opačným směrem míří přes milion čínských turistů a studentů.

Australské úřady v únoru oznámily, že byla napadena síť parlamentu. Premiér Morrison tehdy útok označil za „důmyslný“ a bez bližšího upřesnění řekl, že jej má pravděpodobně na svědomí cizí vláda.

Agentura pro kybernetickou bezpečnost následně sdělila, že zasaženy byly i tři hlavní politické strany, včetně Morrisonovy vládní Liberální strany. Útočníci získali vhled do politické strategie napadených stran, ale i přístup k osobní korespondenci.

Obavy ze zasahování do voleb

Načasování tři měsíce před australskými parlamentními volbami a po hackerském útoku na Demokratickou stranu ve Spojených státech před prezidentskými volbami v roce 2016 vyvolaly obavy ze zasahování do volebního procesu.

Podle zdrojů Reuters nicméně dosud neexistují žádné náznaky toho, že by informace získané hackerským útokem byly před volbami jakkoliv použity.

Australské úřady v posledních letech zesílily své snahy čelit v zemi rostoucímu vlivu Číny. V roce 2017 zakázaly sponzoring politických stran ze zahraničí a uložily lobbistům, aby nahlásili veškeré styky s cizími vládami.

Loni doporučení kybernetického úřadu bezpečnostní agentury přimělo Canberru, aby de facto zabránila účasti čínské telekomunikační firmy Huawei na budování mobilních sítí páté generace (5G).

V srpnu spustila australská vláda novou operační skupinu, která má čelit zahraničnímu vlivu na univerzitách. Aniž byla výslovně jmenována, je cílem tohoto opatření Čína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme