Střety kvůli Hongkongu se z australských univerzit přesunuly do ulic měst. Policie vydala varování

Policie v australském městě Melbourne vydala v sobotu varování poté, co zde v pátek večer vypukly menší potyčky mezi členy místní čínské komunity. Při nich se do sebe pustili stoupenci a odpůrci současného protestního hnutí v Hongkongu. Protestovalo se i v dalších městech. V sobotu se v Melbourne sešlo více než sto lidí na dalším shromáždění na podporu protestů v Hongkongu. Stovky pročínských demonstrantů se pak sešly v Sydney.

Sydney / Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobotní shromáždění na podporu jednoty Číny v Sydney | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Respektujeme právo (čínské) komunity na to, aby nenásilně a v souladu se zákonem dávala najevo své názory, ale nebudeme tolerovat ty, kdo porušují zákony nebo se zapojují do násilných činů,“ cituje v sobotu agentura Reuters mluvčího policie ve státu Victoria, v němž Melbourne leží.

Už dříve došlo kvůli protestnímu hnutí v Hongkongu k několika drobným potyčkám na půdě australských univerzit. Po jedné z nich čínský konzulát v Brisbane chválil studenty za „spontánní nacionalismus“, za což byl následně kritizován australskou vládou kvůli „podpoře potenciálně násilného chování“.

V pátek se ale podle AFP konflikty z univerzitních kampusů přesunuly do ulic měst.

null

null

Ke střetnutím došlo kromě Melbourne i v Adelaide, Brisbane nebo Sydney. Celkem se v pátek v největších australských městech měly sejít tisíce lidí na podporu Hongkongu, napsala ABC.

Večerního protestu v Sydney se podle ABC zúčastnilo asi 500 lidí – třikrát víc, než kolik předpokládali pořadatelé. Shromáždění bylo klidné, dokud nepřišlo asi 20 podporovatelů Pekingu, které policie poté odtlačila na opačnou stranu náměstí Martin Place.

V Melbourne se před Státní knihovnou státu Victoria střetlo asi 600 lidí podporujících hongkongské demonstrace se stovkou odpůrců. Nebyla hlášena žádné zranění, policie davy rozdělila. Stejně dopadl menší konflikt v areálu adelaidské Univerzity Jižní Austrálie.

Střetnutí v Melbourne

Pročínští demonstranti během pátečních potyček pokřikovali nadávky, vyjadřovali podporu hongkongským policistům nebo vyzývali k respektování jednoty Číny (zahrnující i Hongkong), napsal server news.com.au. „Jestli nemilujete Čínu, jste náš nepřítel,“ zaznělo mimo jiné v Sydney.

Druhá strana naopak kritizovala brutalitu policie a žádala o solidaritu a podporu proti tyranii. „Svobodu Hongkongu,“ citoval pokřik demonstrantů deník Herald Sun.

Číňané v současnosti tvoří téměř desetinu těch obyvatel Austrálie, kteří se v této zemi nenarodili.

Hongkong, dříve britská kolonie a od roku 1997 zvláštní správní území Číny, zažívá už dva a půl měsíce velké demonstrace. Jejich účastníci požadují kromě jiného větší demokratičnost politického systému.

Obávají se, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dále přiškrcovat.

Sobotní pročínské shromáždění v Sydney

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme