Austrálie mění hymnu, oznámil před koncem roku premiér. V první sloce se upraví jedno slovo

Australský premiér Scott Morrison oznámil pár hodin před koncem roku 2020 změnu textu hymny. Změna platná od 1. ledna má zdůraznit roli a význam původních národů v dějinách země, píše agentura AFP. Austrálie má svou vlastní hymnu teprve od roku 1984, před tím používala britskou skladbu God Save the Queen.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Scott Morrison | Foto: AAP Image/Lukas Coch | Zdroj: Reuters

V první sloce písně Advance Australia Fair se mění slova. Její začátek dosud zněl „Australians all let us rejoice/For we are young and free (Australané, radujme se všichni za to/jak jsme mladí a svobodní). V nové verzi se bude zpívat „one and free“, neboli „jednotní a svobodní“.

Podle premiéra Scotta Morrisona změna hymny „uznává, že naše národní historie vyplývá z dědictví více než 300 původních národů a jazykových skupin“.

Striktní karanténa a zákaz shromažďování. Sydney je kvůli šíření koronaviru izolované od zbytku země

Číst článek

Morrison uvedl, že díky tomu je Austrálie „nejmultikulturnější zemí na světě“. Změnu hymny podporovala i opozice. Těsně před koncem roku ji schválil i generální guvernér David Hurley, který oficiálně zastupuje v Austrálii britskou panovnici. Jeho role v ústavním zřízení Austrálie je v podstatě čistě formální.

Koloniální minulost a historické dědictví původních národů jsou v Austrálii stále citlivým tématem, píše agentura AFP. Potomci původního obyvatelstva Austrálie, takzvaní Austrálci, dnes tvoří dvě procenta populace země, kde žije zhruba 25 milionů lidí.

Na začátku letošního roku se v australských městech uskutečnily demonstrace proti policejnímu násilí, kterému čelí Austrálci. Demonstrující poukazovali, že v uplynulých 30 letech zemřelo při policejních zásazích přes 400 lidí z této národnostní skupiny.

Píseň Advance Australia Fair složil Skot Peter Dodds McCormick, který se do Austrálie přestěhoval v roce 1855. Píseň byla poprvé zahrána na veřejnosti v roce 1878. Skladbu si za svou národní hymnu vybrali Australané v referendu v roce 1977.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme