Šéfka australské diplomacie Bishopová rezignovala dva dny po změně premiéra

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová oznámila, že končí v nové vládě premiéra Scotta Morrisona. Ten se stal předsedou vlády teprve v pátek poté, co předchozí premiér Malcolm Turnbull ztratil podporu klíčových ministrů vládnoucí Liberální strany.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová. | Foto: Lukas Coch | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí Bishopové by mohlo mít vážný dopad na Morrisonovu vládu, která má v parlamentu jen těsnou většinu jednoho hlasu, poznamenala agentura Reuters.

The Times: Čína stále více ovlivňuje australský byznys, kulturu a nyní už i politiku

Číst článek

Bishopová prohlásila, že ve vládě končí a že se zatím nerozhodla, jestli bude kandidovat v příštích volbách, které se mají konat v květnu roku 2019.

Morrison v pátek vyhrál tři dny trvající zápolení o post vůdce své Liberální strany. O několik hodin později byl uveden do premiérské funkce. Jde již o šestého australského premiéra za posledních méně než deset let.

O funkci vůdce Liberální strany se ucházela i Bishopová a rovněž bývalý ministr vnitra Peter Dutton. Nyní již bývalá šéfka diplomacie získala ale už v prvním kole hlasování nejmenší důvěru.

Austrálie prochází od roku 2007 obdobím politické nestability, během něhož žádný premiér nevydržel ve funkci po celé tříleté období. Všichni se stali oběťmi vnitrostranických pučů, zatím naposledy Turnbullův předchůdce Tony Abbot v roce 2015.

Today I advised the Prime Minister that I will be resigning from my Cabinet position as Minister for Foreign Affairs.
It has been an honour.

05:50 – 26. 08. 2018

886 5177

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme