Diplomatické mise v Austrálii obdržely poštou podezřelé balíčky. Některé policisté evakuovali

Australská policie vyšetřuje oznámení o podezřelých balíčcích, které neznámý odesílatel zaslal na adresu diplomatických zastoupení v Canbeře a Melbourne. Oznámila to ve středu agentura Reuters. Podle agentury AP bylo několik zahraničních konzulátů v Melbourne evakuováno.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australské Melbourne | Foto: Jacqueline Wales | Zdroj: Pixabay

Policie o případu nezveřejnila žádné pozornosti a neoznámila ani, kterých diplomatických zastoupení se kauza týká. Podle zpravodajského serveru 9News byly podezřelé balíčky ve druhém největším městě Melbourne zaslány na 13 konzulátů, mimo jiné na americký, britský nebo německý. Česká republika má v Melbourne honorární konzulát, mezi příjemci zásilky uveden není.

Žádné podrobnosti nejsou známy ani o motivu zásilek. Některé ze zastupitelských úřadů byly po incidentech odpoledne místního času opět otevřeny, informoval Reuters.

Americké diplomaty na Kubě postihuje záhadné onemocnění. Úřady a vědci pátrají po příčině

Číst článek

„Balíčky zkoumají přivolané pohotovostní složky,“ uvedla australská federální policie v krátkém prohlášení. „Okolnosti incidentů jsou předmětem vyšetřování,“ dodala policie.

Azbest v balíčcích

Australská média s odvoláním na pracovníky zastupitelských úřadů uvedla, že zásilky obsahovaly azbest, který byl hlavně dříve používán na stavbách a který má karcinogenní účinky.

Americký či britský konzulát v Melbourne už potvrdily, že balíčky dostaly. Také novozélandský zdroj potvrdil, že obálku s malými plastovými sáčky obdržel také novozélandský konzulát. Zásilka zjevně obsahovala cement a azbest a slovo „azbest“ bylo napsané také na jednom ze sáčků.

Deník Age napsal, že hasič nesoucí velkou plastovou tašku s nápisem „azbest“ byl spatřen také před jihokorejským konzulátem. Podle médií dostaly balíčky v Melbourne také konzuláty Řecka, Itálie, Španělska, Thajska, Indie, Pákistánu, Japonska, Egypta, Dánska a Švýcarska.

V okolí misí se pohybovaly vozy hasičů, policistů a záchranné služby. O žádných zraněních ani škodách na zdraví zprávy nejsou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme