Austrálie obvinila dva muže z přípravy teroristického útoku na letadlo

Australská policie obvinila dva muže zadržené o víkendu v Sydney z plánování teroristického útoku na letadlo a z přípravy chemického útoku. Informovala o tom agentura AP. Třetího muže ze čtveřice zadržených už policie propustila, další čeká ve vazbě.

Tento článek je více než rok starý.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australští policisté u jednoho z domů, kde probíhala po údajně překaženém teroristickém útoku razie

Australští policisté u jednoho z domů, kde probíhala po údajně překaženém teroristickém útoku razie | Zdroj: Reuters

Dvojice mužů plánovala podle policie útok na civilní letadlo společnosti Etihad Airways. Napojení pak měli být na důležitého člena takzvaného Islámského státu v Sýrii.

Austrálie údajně překazila teroristický útok na letadlo. Při razii zatkla čtyři muže

Číst článek

„Šlo o jeden z nejsofistikovanějších plánovaných útoků v Austrálii," uvedl v pátek na tiskové konferenci Michael Phelan z vedení australské federální policie.

Obviněný 49 letý muž ze Sydney podle něj přinesl 15. července na letiště zavazadlo s podomácku vyrobeným výbušným zařízením. Komponenty k výbušnému zařízení se podle policie dostaly do Sydney nákladním letadlem z Turecka.

Poslal je údajně člen takzvaného Islámského státu, který měl poté dávat obviněným instrukce, jak výbušné zařízení sestavit. „Všechny bezpečnostní složky kolem nákladní letecké dopravy už zavedly na základě tohoto odhalení další opatření," uvedl Phelan.

Obviněný prý poté, co pokus o útok z 15. července selhal, změnili taktiku a začali plánovat chemický útoku, uvedla policie. Tato akce ale byla ve velmi brzkém stádiu, nejsou zatím důkazy, že by tento útok měl být veden proti letadlu.

Podle ministra spravedlnosti Michaela Keenana byl plánovaný útok již třináctou významnou hrozbou, kterou se australské policii podařilo zabránit od roku 2014, kdy Austrálie zvýšila stupeň hrozby teroristického útoku. Pět útoků se uskutečnilo. Za hlavní hrozbu ministr označil jedince operující jako osamělí vlci, nicméně dodal, že možný je i plán více osob provést propracovanější útok.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme