Austrálie postaví první věznici pouze pro islamisty. Chce zabránit šíření radikalismu mezi vězni

Austrálie chce na svém území vybudovat obdobu proslulého vězení Guantanamo pro zvláště nebezpečné radikály. Ti se podle ministerstva spravedlnosti často snaží ve výkonu trestu působit na ostatní odsouzené a šířit dál svou ideologií.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock Exchange

První vězení pro radikály by mělo začít přijímat odsouzené nejpozději do tří let. „Ti, kteří namísto toho, aby svých činů litovali, budou chtít i ve vězení šířit nenávist, k tomu nedostanou šanci. Oddělíme je od ostatních a budeme je sledovat jako jestřábi," prohlásil Dominic Perrottet, ministr financí Nového Jižního Walesu.

Právě v tomto australském státu si v současnosti odpykává svůj trest 33 lidí, obviněných z podpory terorismu.

Moderní vězení má kvůli speciálním stavebním úpravám a monitorovacím technologiím stát v přepočtu asi jednu miliardu a sto milionů korun. Jeho kapacita by neměla přesáhnout šedesát odsouzených.

Cílem vybudování speciálního zařízení je snaha o odstranění terorismu. Uvedla to premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová. Všichni vězni budou izolováni a pozorně sledováni.

„V příštích třech letech poskytneme 47 milionů dolarů (827 milionů Kč), abychom získali dodatečnou kapacitu k izolaci těch vězňů, kteří se pravděpodobně pokusí šířit radikalizaci prostřednictvím vězeňské sítě," řekla Berejiklianová novinářům.

Útoky osamělých vlků

Ve věznicích Nového Jižního Walesu je 33 osob, které si odpykávají trest za teroristické činy. Austrálie v poslední době zažila sérií útoků takzvanými osamělými vlky, které byly inspirovány islamisty. To přimělo vládu k přezkoumání policejní taktiky a pravomocí státních a federálních úřadů.

"Jsme vládou, která nenechává nic náhodě," prohlásila Berejiklianová. Dodala, že její vláda chce mít i nadále nejsilnější postavení v zemi ve vztahu k omezení a odstranění teroristické činnosti.

Austrálie loni přijala zákony, které umožňují na neomezenou dobu zadržet osobu usvědčenou z teroristického trestného činu, pokud jsou úřady přesvědčeny, že tato osoba by po propuštění představovala hrozbu. Policie v Novém Jižním Walesu navíc získala ve čtvrtek právo zastřelit podezřelé z teroristického činu, a to i v případě, že útočník nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Doposud policie musela čekat, dokud podezřelý nebude ohrožovat ostatní, uvedla agentura Reuters.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme