Austrálii postihly čtvrté povodně za letošní rok. Odřízly část měst na jihovýchodě země

Už čtvrté velké povodně v letošním roce postihly Austrálii. Silné deště, které v noci na pondělí zasáhly vnitrozemní oblasti na jihovýchodě Austrálie, způsobily vzedmutí hladiny řek a voda některá města odřízla od spojení s okolím. Varování před možnou evakuací bylo vydáno pro tisíce obyvatel, informovala agentura Reuters.

Sydney Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Scott Morrison v pondělí v parlamentu řekl, že na severu Nového Jižního Walesu bylo od okolí odříznuto 35 obcí

Východní pobřeží Austrálie už třetí rok po sobě sužuje vzácný klimatický jev La Niňa, který pokračuje v Pacifiku (ilustrační foto) | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Prudké deště postihly během noci na pondělí jihozápad Nového Jižního Walesu a severovýchod státu Viktorie. Řeky se vylily z břehů a zaplavily silnice, mosty i farmy. Pod vodou se ocitlo zhruba dvoutisícové městečko Molong, které leží asi tři sta kilometrů severozápadně od Sydney.

Obyvatelé Molongu popsali, jak se voda valila jejich obcí jako oceán a během noci zaplavila domy i podniky.

„Je to děsivé. Molong je zničený a zkáza zasáhla každý místní podnik,“ řekla listu The Guardian Kim Stojanovová, která společně s manželem Davidem vlastní místní hotel. „Máme štěstí, že nikdo nezahynul,“ dodala.

Voda a silnice zablokované troskami zatím brání záchranným týmům, aby se do Molongu dostaly.

Východní pobřeží Austrálie už třetí rok po sobě sužuje vzácný klimatický jev La Niňa, který pokračuje v Pacifiku. Východ země se přitom stále ještě zotavuje z intenzivních bouří a záplav, které ho postihly začátkem letošního roku a způsobil je loňský jev La Niňa.

La Niňa je rozsáhlé ochlazení povrchových teplot ve středním a východním rovníkovém Tichém oceánu, které se obvykle objevuje jednou za dva roky až sedm let. Tento jev má rozsáhlé dopady na počasí po celém světě – obvykle opačné než jev El Niňo, který má oteplující vliv.

Trojnásobná La Niňa – kdy tento jev trvá tři po sobě jdoucí zimy na severní polokouli, tedy léta na jižní polokouli – se zatím vyskytla pouze třikrát od roku 1900, kdy meteorologové začali tyto záznamy pořizovat. Naposledy to bylo v letech 1998–2001.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme