Australští hasiči dál bojují s lesními požáry. Teploty mají opět vyšplhat až na 40 stupňů Celsia

Hasiči na jihovýchodě Austrálie, zejména ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, stále bojují s rozsáhlými lesními požáry. Meteorologové přitom předpovídají, že velkou část Austrálie zasáhne v příštích dnech opět extrémně horké počasí, což může vést ke vzniku dalších požárů. Informoval o tom britský list The Guardian.

Sydney (Aktualizováno: 17:10 26. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v australském Novém Jižním Walesu bojují s lesními požáry | Foto: AAP Image/Dan Himbrechts | Zdroj: Reuters

Tisíce hasičů se snažily i přes vánoční svátky dostat oheň pod kontrolu a zabránit jeho dalšímu šíření. Místní obyvatelé i turisté v oblíbených prázdninových letoviscích dostali varování, že musí zůstat ostražití a v případě blížícího se nebezpečí okamžitě opustit své domovy.

40,9 stupně. Austrálie má za sebou nejteplejší den v historii měření

Číst článek

Australští meteorologové očekávají, že v pátek se teploty v oblasti vyšplhají až na 40 stupňů Celsia. „Mezi čtvrtkem a sobotou nás na jihu země čeká extrémně horké počasí, které se přes víkend a příští týden rozšíří i do dalších oblastí,“ uvedla meteoroložka Rose Barrová. Velká horka a k tomu silný vítr vytvářejí podle ní nebezpečné podmínky pro vznik dalších požárů.

V Novém Jižním Walesu strávilo Boží hod vánoční v terénu přes 1700 dobrovolných hasičů. Ještě ve středu odpoledne hlásil tento australský stát 74 aktivních požárů lesa a travního porostu, téměř 30 z nich nebylo nijak pod kontrolou.

Od začátku požárů před několika týdny zemřelo v Austrálii nejméně devět lidí, mezi nimi i dva dobrovolní hasiči, jejichž auto zasáhl v blízkosti požáru padající strom. Oheň zničil přes 900 domů a 3,7 milionu hektarů vegetace. Léto na jižní polokouli přitom ještě nedosáhlo vrcholu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme