Lidé vybírají na facebooku peníze na pomoc hořící Austrálii. Za tři dny se sešlo přes 400 milionů korun

Rozsáhlé požáry nadále sužují notnou část Austrálie. Od loňského října oheň sežehl již více než pět milionů hektarů země, což je více než rozloha celého Slovenska. Známá australská komička Celeste Barberová proto založila na facebooku dobročinnou sbírku, do které lidé přispěli už přes 400 milionů korun. Darovat peníze se rozhodly i herečka Nicole Kidmanová nebo zpěvačka Pink.

Aktualizováno Sydney (Aktualizováno: 14:29 5. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, které ve veřejné facebookové sbírce Barberová vybere, věnuje charitě pomáhající se vypořádat s australskými požáry.

‚Stav klimatické nouze.‘ Masivní požáry ničí Austrálii i reputaci tamní vlády, premiér kritiku lidí odmítá

Číst článek

Do sbírky se k nedělnímu poledni zapojilo již přes 600 tisíc lidí, kteří během tří dnů vybrali v přepočtu přes 420 milionů korun.

„Váš příspěvek, a je jedno jestli darujete hodně nebo málo, bude mít účinek. Cokoliv pomůže,“ uvedla Barberová u sbírky.

Pomoci lidem postiženými požáry chtějí i další celebrity.

Australská herečka Nicole Kidmanová a americká zpěvačka Pink slíbily věnovat na boj s požáry každá 500 tisíc dolarů (11,4 milionu korun). „Jsem naprosto zdrcena, když vidím, co se právě nyní děje v Austrálii s těmito strašnými lesními požáry,“ uvedla Pink na twitteru.

Po výzvě tenisty Nicka Kyrgiose se k dárcům připojily i české tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková. Plíšková za každé čisté podání na australských turnajích daruje 200 dolarů, Kvitová 150 dolarů. „Austrálii mám v srdci. Velmi ráda bych pomohla těm, které postihly devastující požáry. Za každé eso na zdejších turnajích daruji 150 dolarů,“ napsala Kvitová na svém twitterovém účtu.

Australia has my heart. I really want to help those affected by the devastating fires.

I'm donating $150 per ace through all my tournaments here 🇦🇺

Now I better go work on my leftie serve 🤗

03:11 – 05. 01. 2020

476 5630

V neděli ráno úřady ohlásili 24. oběť. Zranění utrpěli v sobotu při boji s plameny čtyři hasiči a ve státě Viktoria se stále pohřešuje šest lidí. Bilance obětí by tak mohla dál stoupat.

Podle vědců přišlo o život také kolem půl miliardy volně žijících savců, ptáků a plazů.

Ohni již padly v Austrálii za oběť více než dva tisíce domů. Sobotní požáry zřejmě zničily stovky dalších, uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons, který sobotu označil za „strašlivý“ a „velmi náročný“ den.

I am totally devastated watching what is happening in Australia right now with the horrific bushfires. I am pledging a donation of $500,000 directly to the local fire services that are battling so hard on the frontlines. My heart goes out to our friends and family in Oz ❤️

07:45 – 04. 01. 2020

33650 206561

Kouř až na Zélandu

V Novém Jižním Walesu dál zuří asi 170 požárů vegetace, v sousední Viktorii asi padesát. Po sobotě, kdy teploty v okolí Sydney dosahovaly téměř 50 stupňů, se mnohde díky větru ochladilo a na některých místech i mírně pršelo. V sobotu australská vláda povolala asi tři tisíce členů armádních záloh, aby hasičům s bojem proti ohni pomohli.

Části australské buše jsou v plamenech už od září. Stát Viktorie kvůli vývoji v pátek vyhlásil stav nouze. Kouř z lesních požárů podle AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na dva tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Vít Kubant, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme