Požáry v Austrálii si vyžádaly tři oběti a 35 raněných, stovky lidí musely být evakuovány

Požáry v suchem sužované východní Austrálii už mají tři oběti na životech, další lidé se pohřešují, více než 30 jich bylo zraněno. Informovala o tom v sobotu agentura AP. V nejlidnatějším australském státě Nový Jižní Wales, kde s plameny bojovalo asi 1500 hasičů, živel od pátku poničil přes 150 domů.

Obrazem Canberra (Aktualizováno: 11:54 9. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Především na severozápadě státu situaci požárníkům komplikuje silný vítr, kvůli němuž se oheň rychle šíří, napsala agentura AP. Materiální škody na majetku ještě vyčísleny nebyly a místní obyvatelé se zatím domů nemohli vrátit kvůli trvající hrozbě požárů, kouři a také kvůli azbestu, který se uvolňuje ze sutin.

‚Není to hřiště ani zábavní park.‘ Posvátná hora australských domorodců Uluru se v sobotu uzavře

Číst článek

Hasiči nalezli jedno tělo ve shořelém autě poblíž města Glen Innes, které leží jihozápadně od Brisbane. Další obětí je žena, kterou záchranáři našli nedaleko v bezvědomí a jež následně podlehla svým zraněním v nemocnici. Ženě bylo podle její snachy 69 let a byla doma sama, když budovu zachvátily plameny. „Byla jsem poslední, kdo s ním mluvil. Byla v naprosté panice,“ řekla. „Než jsem jí stačila říct, aby z domu ihned odešla, tak zavěsila. Nemohla jsem se jí pak už dovolat. Zkoušela jsem to mnohokrát,“ pokračovala.  Několik dalších obyvatel ve stejné oblasti se nadále pohřešuje.

Hasiči objevili další tělo ve vyhořelém autě u Glen Innes. Jméno muže úřady nezveřejnily. Třetí tělo se našlo v sobotu odpoledne místního času v oblasti Johns River, oběť zemřela při jiném požáru než první dvě.

Evakuační centra

Celkem 16 z 35 hlášených raněných jsou hasiči, uvedl představitel požárníků Shane Fitzsimmons. „Byl to strašný den jen podle toho, co už víme,“ uvedl. V lokalitě Glen Innes se podle hasičů stále pohřešuje sedm lidí. „Očekáváme, že počet nezvěstných ještě poroste,“ dodal. Více než 30 lidí muselo být ošetřeno kvůli popáleninám a jeden člověk prodělal infarkt, doplnil Fitzsimmons.

Ze severních oblastí Nového Jižního Walesu u hranic se státem Queensland musely úřady evakuovat stovky lidí. Řada jich strávila noc ve speciálně zřízených dočasných evakuačních centrech, nebo pospávala v autech. 

Jen v Queenslandu bylo v sobotu podle AP zaznamenáno asi 50 požárů, nejméně jeden dům byl zničen a z jihovýchodní části státu muselo být evakuováno asi 6000 obyvatel.

Méně ničivé požáry přitom hlásí i další australské státy. Každoroční sezóna požárů, která obvykle vrcholí, když je na jižní polokouli léto, letos přišla dříve než obvykle. Podle meteorologů za tím stojí výjimečně teplá a suchá zima.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme