Austrálie přiostřila boj s kuřáky. Zavádí jednotné obaly s detaily nemocných tkání

Všechny cigarety v Austrálii budou od prosince k nerozeznání. Prodávat se budou ve stejném nevábném obalu. Dominovat jim ale bude varování ohledně zdravotních rizik. Rozhodl o tom australský nejvyšší soud. Australská vláda i zdravotní experti rozhodnutí přivítali, výrobci tabákových výrobků namítají, že podpoří černý trh.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australané budou od prosince kupovat cigarety ve stejných nevábně vypadajících obalech

Australané budou od prosince kupovat cigarety ve stejných nevábně vypadajících obalech | Zdroj: Reuters

Hnědo-zeleným krabičkám dominují detailní snímky částí lidského těla poničených dlouhodobými důsledky kouření.

Spolupracovnice ČRo v Sydney Pavla Hůlová doplnila, že jde o velmi nepříjemné až děsivé snímky nemocných lidí. „Například detailní záběry dásní kuřáků, končetin postižených třeba gangrénou, plic lidí napojených na dýchací přístroje a podobně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Austrálie přiostřila boj s kouřením. Podrobnosti od spolupracovnice ČRo v Sydney Pavly Hůlové

Zatímco alarmujících snímků nemocných tkání se na krabičkách bude střídat celá řada, jména výrobců tabáku budou vytištěna všechna ve stejném formátu.

Vláda si od odstranění marketingu z obalů tabákových výrobků slibuje, že kouření bude pro Australany, a zejména pro mladou generaci, méně atraktivní.

Výrobci tabáku naproti tomu namítají, že unifikované obaly povedou k tomu, že se na australský trh dostanou nekontrolované pašované produkty, které mohou zdraví poškodit vážněji než legální tabákové výrobky.

„To rozhodnutí má ale pro ně potenciálně daleko větší dopad, než jaký pocítí na zdejším relativně malém trhu. Pokud by totiž australský případ následovaly další země, mohlo by to vést ke značným změnám v globálních ziscích dosud velmi lukrativního tabákového průmyslu,“ uvedla Hůlová.

Připomněla, že mezi zeměmi, které uvažují o podobných pravidlech, jsou například Velká Británie, Nový Zéland či Indie.

Pavla Hůlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme