Austrálie bojuje s lesními požáry. Kvůli silnému větru se jejich plocha rozšířila na několik tisíc hektarů

Lesní požáry se ve dvou australských státech vymykají kontrole kvůli silnému větru a nyní zasahují tisíce hektarů, informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Vítr narušil také leteckou dopravu v Sydney, kde je nejrušnější letiště v zemi. Jedna z ranvejí byla v pondělí ráno na tři hodiny uzavřena.

Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský stát Queensland sužují rozsáhlé požáry. | Foto: LIM | Zdroj: Reuters

Ve státech Queensland a Nový Jižní Wales začaly letos lesní požáry dříve, než bývá obvyklé. Většinou provázejí až letní období na jižní polokouli; léto tu trvá od prosince do února.

Odborník na lesy k smrtícím požárům: Jsme hladoví po dřevě a vyrábíme si hromady střelného prachu

Číst článek

„Tak časný začátek požárů je bezprecedentní,“ řekl Neil Gallant z požární a záchranné služby státu Queensland. Austrálie má za sebou dva roky sucha, po němž jsou značné části země velmi suché. „Jestli to už teď vypadá takhle, tak se bojíme, že během následujících měsíců si od lesních požárů neodpočineme,“ řekl australské televizní stanici ABC.

Podle queenslandské političky Jackie Tradové požáry poničily téměř 50 budov na území státu a 12 z nich se vlivem plamenů zřítilo. „Museli jsme preventivně zavřít 11 škol, které by ohněm mohly být zasaženy. Zároveň chceme žáky držet dál od zplodin z dýmu,“ uvedla pro ABC Tradová.

Meteorologický úřad na pondělí varoval před ničivým větrem na východním pobřeží Nového Jižního Walesu, který v nárazech dosahuje rychlosti 90 kilometrů v hodině. V úterý se má vítr utišit.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme