V Austrálii uzavírají pláže kvůli přemnoženým žahavcům. O víkendu poranili přes tři tisíce návštěvníků

Úřady v australském státě Queensland na severovýchodě země byly nuceny uzavřít několik pláží. V předchozím týdnu se tam objevilo velké množství měchýřovek portugalských, které o víkendu požahaly přes 3500 lidí. V pondělí o tom informoval zpravodajský server BBC. Žahnutí tohoto živočicha, který vypadá jako medúza, je jedovaté a slabším jedincům může způsobit vážné problémy.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálii sužuje velké množství měchýřovek portugalských. | Foto: Fotobanka Profimedia

Queenslandská pobočka organizace záchranářů Surf Life Saving Australia uvedla, že bylo o víkendu požaháno 3595 lidí. Celkem se zdravotníci v minulém týdnu zabývali více než 13 tisíci případy žahnutí. Většina incidentů se stala v hustě obydlených oblastech Gold Coast a Sunshine Coast na jihu Queenslandu.

Podle serveru The Telegraph bylo v oblasti od začátku prosince požaháno přes 18 tisíc lidí, což je až třikrát více než za stejnou dobu v předešlém roce.

Austrálii hrozí rozsáhlá hypoteční krize. Ceny nemovitostí meziročně spadly skoro o pět procent

Číst článek

Měchýřovka portugalská, nazývaná též „portugalská galéra“, je zástupcem žahavců. Její tělo se skládá ze vzduchového měchýře a dlouhých chapadel, která dosahují až 30 metrů. Nejčastěji se vyskytuje v teplých a tropických mořích Atlantiku, Indickém oceánu, Karibském moři a Pacifiku. Podle serveru The Telegraph vzrůstá počet žahavců i na Filipínách či v Japonsku, kde hubí místní rostliny.

Pro člověka je žahnutí měchýřovky portugalské bolestivé, avšak málokdy smrtelné. U někoho může její jed vyvolat alergickou reakci.

Podle médií vyplavily na pobřeží kolonie měchýřovek nebývale silné proudy. Agentura AFP uvedla, že uzavřeno v pondělí zůstalo nejméně pět pláží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme