‚Tohle není Austrálie, jak ji znám.‘ Policie vtrhla do veřejnoprávní televize i soukromého bytu novinářky

Australská policie tento týden provedla razii v sídle veřejnoprávní stanice ABC a prohledala byt jedné redaktorky z mediálního domu News Corp. Zásahová jednotka odtamtud odnesla tajné vládní dokumenty. Zatímco novinářská obec mluví o ohrožení svobody tisku, úřady zase o podezření ze zrady.

Tento článek je více než rok starý.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfredaktor stanice ABC Craig McMurtrie neskrýval, že je důsledností úřadů překvapený

Šéfredaktor stanice ABC Craig McMurtrie neskrýval, že je důsledností úřadů překvapený | Foto: David Gray | Zdroj: Reuters

Média v poslední době otevřela hned dvě citlivé kauzy. Veřejnoprávní ABC v sérii zpráv z roku 2017 upozornila na chování australských vojáků v Afghánistánu. Jejich zvláštní komanda prý mají na svědomí smrt mnoha nevinných lidí, včetně dětí. ABC se dostala ke stovkám tajných dokumentů - včetně korespondence vojáků nebo rozkazů.

Volit novináře každé čtyři roky? ‚Chtěl jsem jen přilákat pozornost,‘ říká komunista Filip k návrhu

Číst článek

Mediální dům News Corp, konkrétně novinářka Annika Smethurstová, zase odhalila plány australské vlády, která chce zesílit dohled nad vlastními občany, číst si jejich emaily, nebo výpisy z banky.

Policie ale vyhodnotila, že tyhle články nejsou ve veřejném zájmu, a v redakcích zabavila velkou část materiálů. Původně se obhajovala, že spisy zabavila kvůli vyšetřování úniku informací. Tedy že je to důkazní materiál, který má sloužit k dopadení úředníků, kteří dokumenty poskytli novinářům. Jenže později se přístup změnil.

Novináři před soudem?

Úřady momentálně připouští, že před soud by mohli také autoři samotných článků - zveřejnili totiž státní tajemství a tím poškodili Austrálii. Policejní komisař Neil Gaughan ale nechce být příliš konkrétní.

„Případ pokračuje. Momentálně nemůžu ani potvrdit, ani vyvrátit, že padnou nějaká obvinění. Teď na to není vhodná chvíle,“ řekl komisař.

Gaughan zdůraznil, že jeho lidem jde o blaho země. Odmítl spekulace, že by pracovali na objednávku vlády, kterou ty kauzy o Afghánistánu a špehování silně poškozují.

511 dní od zatčení. Barma propustila vězněné novináře Reuters, kteří psali o Rohinzích

Číst článek

Otazníky ale podle zpravodajského serveru BBC vyvolává třeba načasování těch razií. Policisté totiž zasáhli proti ABC a News Corpu v rozestupu několika hodin. Obě kauzy - u ABC Afghánistán, u News Corpu špionáž - přitom oficiálně nesouvisí.

Tenhle argument ostatně neustále zdůrazňuje jak vláda, tak policie. Komisař Gaughan důrazně odmítl, že by šlo o nějakou cílenou kampaň proti novinářům.

Kritika opozice

Samotní novináři to ale samozřejmě vnímají opačně a na jejich straně je také velká část opozice v australském parlamentu. Tamní labouristé vyzývají vládu, aby zaujala jasný postoj. A Zelení chtějí zřídit speciální parlamentní komisi, která ty razie prověří.

Vedle toho se k protestu připojila i světová média - včetně právě BBC. Vede je k tomu rozsah razie. Policisté zkoumali na devět tisíc počítačových souborů. Šéfredaktor stanice ABC Craig McMurtrie neskrýval, že je důsledností úřadů překvapený.

„Mít v sídle národního veřejnoprávního vysilatele takovou razii, jakou byla tahle - to je opravdu nevítaný jev. Je to vážná situace a rozhodně to nebereme na lehkou váhu. Je to nepříjemné a teď si dovolím soukromou poznámku: tohle není Austrálie, jak ji znám,“ řekl šéfredaktor.

,Bludný kruh strachu.‘ Svoboda tisku se ve světě zhoršila, propadla se i v Česku, varují Reportéři bez hranic

Číst článek

„Zásahy z tohoto týdne ukazují, jak moc je v Austrálii nebezpečné odhalovat vládní přehmaty,“ řekla Emily Howieová z jedné z organizací hájících lidská práva. „Zákony postihující špionáž by měly ochraňovat Australany před vážným nebezpečím, místo toho ale zachází příliš daleko a kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a odvážné whistleblowery (jedince, kteří poukazují na nesrovnalosti uvnitř organizací či úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu - pozn. red.),“ dodala.

Ochrana zdrojů

Australský premiér Scott Morrison je v současnosti ve Francii, kde si připomíná výročí vylodění v Normandii. Na dálku vzkázal, že je otevřený diskuzi a že situaci chce po svém návratu uklidnit.

Celá kauza odhaluje jednu problematickou věc - australští novináři mají jen málo způsobů, jak ochránit své zdroje. Loni v zemi vyšla novela zákona o špionáži. A ta výrazně posílila pravomoci úřadů v kauzách, při kterých se vyzradí tajné informace.

Vládním úředníkům, kteří je poskytnou redakcím, hrozí skoro automaticky vězení - zákony totiž ignorují takzvaný veřejný zájem. Je zkrátka jedno, nakolik je to zjištění závažné. Když ohrozí národní bezpečnost, tak je zkrátka trestné.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme