Původní obyvatelé Austrálie se uznání v ústavě nedočkají. Pro reformu hlasovalo jen 43 procent voličů

Australané v sobotním referendu odmítli reformu, která by původním obyvatelům poskytla uznání v ústavě a větší práva. S odvoláním na vicepremiéra Richarda Marlese o tom informovala agentura AFP. Ze sečtených 45 procent hlasů bylo proti 57,35 procenta voličů. Ke změně ústavy musí vládní návrh získat podporu více než 50 procent voličů celonárodně a také většiny voličů v nejméně čtyřech ze šesti australských států.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará budova australského parlamentu během referenda

Stará budova australského parlamentu během referenda | Foto: Tracey Nearmy | Zdroj: Reuters

Australská televizní stanice ABC a další televizní stanice odhadly, že nejméně čtyři státy – Nový Jižní Wales, Tasmánie, Queensland a Jižní Austrálie – bude hlasovat proti změně 122 let staré ústavy.

„Australané hlasovali proti změně ústavy,“ řekl Marles po zveřejnění prvních výsledků, které naznačují neúspěch referenda. „Tento výsledek plně respektujeme,“ dodal.

V pátek vyzval voliče premiér Anthony Albanese, aby v referendu hlasovali pro změnu ústavy. Výsledek ale podle jeho sobotního vyjádření odráží pravý opak toho, v co doufal.

Plyn se opět stává rizikem pro světovou ekonomiku. Stávky v Austrálii mohou ovlivnit jeho cenu i v Evropě

Číst článek

Plánovaný poradní orgán se měl skládat z původních obyvatel, kteří by se tak mohli vyjadřovat k otázkám, které se týkají jejich komunit. „Jsem zdrcený,“ konstatoval lídr původního obyvatelstva Thomas Mayo, který se významně zapojil do kampaně za reformu ústavy. „Tuto strukturální změnu potřebujeme,“ dodal.

Původní obyvatelé, kteří tvoří asi 3,8 procenta z celkových více než 25 milionů obyvatel Austrálie, představují sociálně nejslabší část společnosti – problémem je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie, domácí násilí, vysoká dětská úmrtnost či negramotnost.

Podle původních obyvatel ale řadu problémů jejich komunity způsobila diskriminace a odsunutí na okraj společnosti.

Úspěch referenda se v Austrálii prosazuje jen obtížně. Od založení země v roce 1901 uspělo pouze osm ze 44 takových hlasování. Hlasování o právech původních obyvatel bylo první referendum v zemi za téměř čtvrt století. V roce 1999 odmítli Australané v referendu návrh zrušit monarchii a stát se republikou.

V roce 1967 bylo referendum o udělení občanství domorodým obyvatelům velkým úspěchem s politickou podporou obou stran.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme