Austrálie se přidala k zemím, které vyhošťují ruské diplomaty. Domů pošle dva

Austrálie v reakci na nedávnou otravu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury, ze které Británie viní Rusko, vyhostí dva ruské diplomaty. V úterý to podle agentury Reuters oznámil australský premiér Malcolm Turnbull. Prokázat solidaritu s Británií chce také Irsko, podrobnosti sdělí Dublin během úterý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Malcolm Turnbull a ministryně zahraničí Julie Bishopová | Foto: Lukas Coch | Zdroj: Reuters

„Společně se Spojeným královstvím a dalšími spojenci a partnery přistoupila Austrálie k odpovědi na nedávný útok nervovou látkou v Salisbury v Británii,“ uvedl Turnbull v prohlášení. Dodal, že australská vláda se rozhodla vypovědět dvojici ruských diplomatů, u nichž bylo zjištěno, že pracují pro tajné služby.

Zeman nařídil BIS prověřit skladování Novičoku v Česku. 'Hodilo by se obvinění vyvrátit,' říká Randák

Číst článek

Vyhoštění ruských diplomatů krátce před Turnbullovým prohlášením naznačil australský ministr financí Scott Morrison. Ten v rozhovoru se stanicí Sky News ocenil postoj zemí, které se rozhodly Rusy vypovědět.

K zatím neupřesněnému kroku se chystá Irsko. „Už jsem učinil rozhodnutí, co uděláme, ale nejdříve chci ráno informovat své kolegy,“ prohlásil v pondělí v noci irský ministr zahraničí Simon Coveney. „Zcela zjevně můžete očekávat, že Irsko podnikne kroky, které jsou odpovídající a které ve světle událostí prokážou solidaritu s našimi nejbližšími sousedy,“ dodal.

V pondělí 16 zemí Evropské unie včetně Česka, Spojené státy, Kanada, Ukrajina, Norsko, Albánie a Makedonie oznámily, že vypoví více než stovku diplomatů a dalších pracovníků ruských zastupitelských úřadů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme