Austrálie se omluvila imigrantům dovezeným v dětství kvůli práci

Australský premiér Kevin Rudd se omluvil tisícům přistěhovalců z Británie, kteří byli jako děti přivezeni za lepším životem do Austrálie, kde ale byly zanedbávané a zneužívané. Omluvu nabídne po mnohaletých odkladech i britská vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opera house v Sydney

Opera house v Sydney | Foto: Martin Stiller, Renáta Lorišová

Cílem britského pracovního programu bylo odvést chudé děti a sirotky do britských kolonií, především do Austrálie, kde se z nich měli stát farmáři. Realita však byla jiná.

Děti byly posílány do kolonií často bez vědomí rodičů. Pak byly většinou dány do sirotčinců či se z nich stávali pracovníci velkofarem. Nyní dospělí imigranti na omluvu čekali téměř čtyřicet let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po Austrálii nabídne omluvu tisícům bývalých britských občanů, kteří byli jako děti deportováni do kolonii, také Británie. Podrobnosti přiblížil pro Rádio Česko spolupracovník ČRo ve Velké Británii Ivan Kytka.

"Hlásíme se k bolesti, kterou jste zažili. Bolesti, která je velmi osobní. Bolesti hluboce skličující. Dovolte nám všem, jako národu, touto omluvou začít hojit vaši bolest," řekl australský premiér v rámci národní omluvy takzvaným " Zapomenutým Australanům", tedy asi 500 tisícům lidí, kteří byli drženi v sirotčincích mezi lety 1930 a 1970.

Vyslovil také předsevzetí, že národní omluva se stane přelomem ve společné historii. "Přelomem ve zničených životech. Přelomem pro vlády všech úrovní a barev, které nyní udělají vše, co bude v jejich moci, aby nedopustily opakovaní něčeho podobného," uvedl Rudd.

Příběh deportované Sandry Anker

Dětem bylo v Británii často mylně sděleno, že jejich rodiče jsou mrtví a v zahraničí je čeká lepší život. Jedním z těchto britských dětí je i Sandra Anker

"Jmenuji se Sandra Anker. V roce 1950 jsem byla poslána britskou vládou do Austrálie, bylo mi 6 let. Byla jsem poslána do sirotčince ve Viktorii. Nechápu proč k tomu došlo, nerozumím tomu, byla jsem zbavena svých práv, jakožto britský občan! A myslím, že britská vláda má hodně co vysvětlovat," popsala Anker svůj příběh pro BBC.

Podle ní to lze považovat za jeden ze zločinů století. "Je to absurdní a cítím se skutečně rozzuřená. Domnívám se, že britská vláda by nás měla kompenzovat tak, abychom se mohli vrátit do Anglie a poznat znovu naše rodiny. Cítím, že nám vzali naše práva - ještě jako dětem. Byli jsme deportováni. A trpěli jsme. A Britská vláda by se nám měla omluvit," řekla Anker BBC.

Omluvu nabídne i britská vláda

Oznámení o tom, že svou omluvu tisícům bývalých britských občanů, kteří byli jako děti vypovězeni z Británie, nabídne po mnohaletých odkladech i britská vláda přišlo včera.

Důvodů, proč britská vláda omluvu dlouhá léta odkládala, je podle spolupracovníka ČRo ve Velké Británii Ivana Kytky, několik. "Ten hlavní spočívá v tom, že žádná z minulých vlád to nepovažovala za naléhavou prioritu, za záležitost, kterou je třeba řešit okamžitě," uvedl.

Druhý důvod podle něj spočívá v tom, že podrobnosti o tom, co se ve zmiňovaných letech dělo, vycházely najevo postupně.

"První kampaň započala v osmdesátých letech minulého století, kdy vyšla najevo základní fakta - kolik dětí a kam. V devadesátých letech se záležitostí zabýval britský parlament. Ale ani to nevedlo ke společenské poptávce po omluvě. Teď vlastně do třetice vyvolali iniciativu sami Australané omluvou jejich premiéra Rudda," uvedl Kytka s tím, že roli v tom sehráli australští novináři, kteří přinesli svědectví dětí, které tím prošly.

ČRo 1 - Radiožurnál, Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme