Austrálie se připravuje na sobotní volby. Očekává se těsný výsledek

Australané budou zítra volit v parlamentních volbách. Svůj mandát chce obhájit stávající premiérka a předsedkyně labouristické strany Julia Gillardová, proti ni stojí opoziční liberální politik Tony Abbott. Podle pozorovatelů bude výsledek voleb velmi těsný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Melbourne se pyšní Jižní hvězdou | Foto: Southern Star Observation Wheel, Jeffrey Yates

„Letošní volby jsou pravděpodobně jedny z nejvyrovnanějších v historii země. Preference obou kandidátů oscilují kolem padesáti procent,“ přiblížila na Rádiu Česko řekla spolupracovnice v Austrálii, Pavla Hůlová.

Připomněla, že Gillardová vládu vede od letošního června, kdy na této pozici vystřídala Kevina Rudda, který kvůli odklonu od volebních slibů ztratil během několika měsíců historicky nebývale vysokou popularitu. „Rovněž liberál Tony Abbott je novým lídrem - vystřídal Johna Howarda, po jehož odchodu se liberálové ocitli v určitém vakuu, co se týče vedení strany“ dodala Hůlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Austrálii čekají v sobotu parlamentní volby. Na Rádiu Česko jsme hovořili s australskou spolupracovnicí Pavlou Hůlovou.

Podle ní se ale v poslední době také výrazně prosazují zelení, což je na australské politické scéně něco nového. „Pokud by se zelení dostali do dolní komory parlamentu, tak by se mohli stát takovým pověstným jazýčkem na vahách a mohlo by na nich záležet, jak se situace v zemi vyvine,“ uvedla.

Předvolební témata – ekonomika a internet

Hlavními tématy předvolební kampaně jsou podle ní hospodářství a zadlužování Austrálie. „Ono se zdá, že Austrálie velmi úspěšně překonala ti globální finanční krizi, ale cenou za příznivé ekonomické ukazatele je rostoucí zadlužení země. A právě to stojí v centru ekonomických debat,“ uvedla.

Dalším důležitým tématem debat je podle ní také plán vybavit Austrálii sítí vysokorychlostního internetu. „Což je obří projekt, který bude stát hodně peněz. Ale to jak bude internet rychlý a jak bude ta síť nadimenzovaná, je pro lidi žijící na kontinentu s řídkým osídlením často zásadní otázkou,“ přiblížila.

V kampani se také hovořilo o přístupu k žadatelům o azyl: „Kteří v čím dále větším počtu přijíždějí k australským břehům často na velmi primitivních pravidlech s nadějí, že se jim podaří získat azyl.“

Katka Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme