Ani australští občané ani cizinci. Soud rozhodl, že domorodce nemůže vláda ze země deportovat

Australský nejvyšší soud rozhodl, že vláda nemůže ze země deportovat domorodé Austrálce, a to ani v případě, že se narodili v zahraničí, nemají australské občanství a spadají pod předpisy o vyhošťování cizinců páchajících zločiny. Nejvyšší soud dospěl k tomuto verdiktu v poměru čtyř ku třem hlasům, napsala agentura AP.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský nejvyšší soud | Zdroj: Reuters

Podle agentury AFP jde o historické rozhodnutí. Verdikt se bezprostředně týká dvou mužů, které se úřady chystaly vyhostit s odvoláním na zákon, který dovoluje zrušit víza cizincům odsouzeným za trestný čin. Oba muži se považují za Austrálce, přestože se narodili v cizině.

Daniel Love je občanem Papuy Nové Guineje a Brendan Thoms Nového Zélandu. Oba ale měli za jednoho z rodičů Austrálce a v Austrálii žijí už od dětství. Love si odpykal trest vězení za napadení, Thoms za domácí násilí. Oba u australské justice žádali, aby směli v Austrálii zůstat: přestože nejsou australskými občany, nejsou ani cizinci.

V nové australské vládě bude sedm žen i člen domorodé komunity Ken Wyatt

Číst článek

Soudci nakonec většinou hlasů rozhodli, že na Austrálce se nevztahují předpisy postihující cizí občany. Domorodci obývají kontinent již 60 000 let, zatímco ústava moderního australského státu byla přijata až v roce 1901, připomněla AFP.

Advokátka obou mužů Claire Gibbsová přivítala rozhodnutí soudu jako důležité pro všechny Austrálce.

„Vytváří to novou kategorii lidí, kteří z hlediska zákonů nejsou ani australskými občany, ani neobčany,“ usoudil Alan Tudge, který má ve vládě na starosti záležitosti přistěhovalectví. Vláda podle něj verdikt a jeho důsledky prostuduje.

Oba muži byli na základě přistěhovaleckých předpisů zadrženi. Thoms strávil v táboře pro migranty 501 dnů; Love se dostal na svobodu dříve. Oba nyní podle své advokátky hodlají usilovat o odškodnění.

Austrálci představují asi tři procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie. Jsou považováni za znevýhodněnou skupinu: umírají v mladším věku než jiní Australané a jsou nadprůměrně zastoupeni ve vězeních, napsala AP.

Judgment has been delivered in Love v Commonwealth of Australia; Thoms v Commonwealth of Australia eresources.hcourt.gov.au/downloadPdf/20… hcourt.gov.au/assets/publica…

00:18 – 11. 02. 2020

41 33

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme