Australská zpravodajská služba varuje před ‚nevídanou hrozbou‘ špionáže. Nejčastěji mluví o Číně

Austrálie čelí nevídané hrozbě v podobě špionáže a vměšování ze zahraničí. V pondělí to prohlásil šéf tamní zpravodajské služby ASIO Mike Burgess. Žádnou konkrétní zemi nejmenoval, prohlásil ale, že řada států se snaží ovlivňovat australské zákonodárce, vládní představitele, či zástupce médií. Senátor Rex Patrick z malé centristické strany chce, aby Austrálie podobně jako USA či Česko označila Čínu za hlavního strůjce těchto podvratných snah.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O aktivitě čínské zpravodajské služby informoval v souvislosti s všeobecnými volbami v Austrálii i premiér Scott Morrison | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

„Míra hrozby, které ze strany zahraniční špionáže a vměšování čelíme, je dosud nevídaná. Nyní je vyšší, než tomu bylo na vrcholu studené války,“ uvedl v projevu Burgess.

Ač Burgess žádný konkrétní stát nezmínil, Reuters poznamenal, že australské tajné služby loni připsaly Číně odpovědnost za kybernetický útok na systémy parlamentu a trojice největších politických stran před volbami v roce 2018. Peking tehdy vinu odmítl a Austrálie se podle informací Reuters rozhodla identitu útočníků nezveřejnit, aby ochránila obchodní vztahy s Čínou.

Čínská vláda varovala Kuberu před cestou na Tchaj-wan. K dopisu se připojila i Zemanova kancelář

Číst článek

‚Nemluvíme jen o Číně‘

Senátor Rex Patrick z malé centristické strany CA v úterý v reakci na Burgessovu zprávu vyzval vládu, aby označila Čínu za zemi, která se snaží nejvíce vměšovat do australských záležitostí. „Je takřka jisté, že za řadou případů zahraničního vměšování je Čína. A my bychom je měli konfrontovat, tak jako to dělají Kanaďané, Američané a Češi,“ uvedl.

Ministr vnitra Peter Dutton, pod jehož resort ASIO spadá, ale Patrickovu výzvu podle AP odmítl a prohlásil, že hrozbě Austrálie čelí na vícero frontách. „Nemluvíme jen o Číně. Hovoříme o Rusku, Íránu a dalších,“ řekl.

Spojené státy v případě Číny upozorňují na nebezpečí využití technologií čínských společností, mimo jiné firmy Huawei, při budování mobilních sítí páté generace (5G). Podle USA je možné, že Peking do těchto sítí díky vlivu na čínské společnosti získá přístup. Před výrobky firmy Huawei varoval také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Až do parlamentu

O aktivitách čínských zpravodajských služeb se mluvilo i v souvislosti s australskými všeobecnými volbami, které se konaly loni v květnu. Čínská se rozvědky se tehdy podle australských bezpečnostních složek měla obrátit na podnikatele a prodejce luxusních automobilů Nicka Zhao.

Čínská rozvědka měla Zhaovi, který byl již členem Liberální strany, nabídnout milion australských dolarů (skoro 15,7 milionu korun) za to, že bude kandidovat a následně spolupracovat s čínskými agenty. Politik Zhao podle televize Channel Nine v loňském roce informoval o údajné nabídce Australskou bezpečnostní zpravodajskou organizaci. V březnu byl ale nalezen mrtvý v hotelovém pokoji v Melbourne.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme