'Nejsem šťastný. Chci umřít.' Australský vědec Goodall přiletěl do Švýcarska ukončit život

Australan David Goodall, který má tento týden ve svých 104 letech zemřít za asistence lékařů na švýcarské klinice, v pondělí přistál na letišti v Basileji. Dostalo se mu tam vřelého uvítání, informovala agentura AP. Ruedi Habegger, jenž kliniku Eternal Spirit u Basileje spoluzaložil, však v rozhovoru s agenturou AFP označil za krutost, že Austrálie nepovolila svému nejstaršímu vědci zemřít ve své vlasti.

Basilej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědec David Goodall, který chce ve Švýcarsku ukončit svůj život

Vědec David Goodall, který chce ve Švýcarsku ukončit svůj život | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Australský vědec, který je odborníkem na ekologii, je stále pevně rozhodnut nechat ukončit svůj život a zároveň doufá, že jeho naplánovaná smrt přiměje zákonodárce v jeho vlasti ke změně zákonů do deseti let.

Poté, co se pomazlil se psem mezi vítacími osobami na basilejském letišti, setkal se Goodall s hrstkou novinářů. „Chtěl bych vyslat tento vzkaz: Jakmile člověk přesáhne padesátku nebo šedesátku, měl by se sám svobodně rozhodnout, zda chce dál žít, nebo ne,“ řekl Goodall.

'Zemřít doma, ve své posteli'

Podle AP do Basileje přiletěl po návštěvě příbuzných ve francouzském Bordeaux. V úterý se Goodall chystá sejít s příslušným lékařem, jenž má posoudit pevnost jeho rozhodnutí, a na středu ještě plánuje tiskovou konferenci. Zemřít pak má ve čtvrtek po spolknutí smrtící kombinace látek.

Smrt po stisknutí tlačítka. Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu představili sebevražedný stroj

Číst článek

„Je to všechno krutost. Tento starý muž by měl mít dovoleno zemřít doma, ve své posteli, jak to lze udělat tady ve Švýcarsku,“ prohlásil Habegger z kliniky Eternal Spirit.

Habegger uvedl, že na Eternal Spirit se ročně obrací přibližně 80 většinou nemocných a trpících lidí s průměrným věkem 76 let. Cizinci podle něj tvoří 75 procent klientely. Na Goodallovu cestu vybralo sdružení Exit International přes 17 000 australských dolarů (270 000 Kč).

O Goodallovi se hodně mluvilo v době, kdy mu bylo 102 let a jeho univerzita v Perthu se jej pokoušela zbavit. Ani teď přitom netrpí žádnou nevyléčitelnou nemocí, ale kvalita jeho života se zhoršila a on sám žádá o službu asistované sebevraždy.

„Hluboce lituji, že jsem dosáhl takového věku. Nejsem šťastný. Chci umřít. Není to nijak zvlášť smutné,“ řekl televizi ABC začátkem dubna o svých posledních narozeninách.

Asistovaná sebevražda

Švýcarsko je jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o možnost ukončit dobrovolně za asistence lékařů svůj život. Ve většině zemí světa je asistovaná sebevražda nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Viktorie. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku.

V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme