Požáry v Austrálii si vyžádaly další dvě oběti. Premiér mobilizoval tři tisíce členů armádních záloh

Australská vláda povolala asi 3 000 členů armádních záloh, aby hasičům pomohli vypořádat se s masivními požáry, které v zemi již několik týdnů devastují přírodu i obydlí. Oznámil to v sobotu australský premiér Scott Morrison, agentura AFP píše o bezprecedentní mobilizaci. Podle agentury AP v sobotu přibyly dvě oběti požárů, zatímco hrozí další zhoršení situace v důsledku očekávaného vedra a silných větrů.

Aktualizováno Sydney (Aktualizováno: 14:25 4. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkem 16 z 35 hlášených raněných jsou hasiči. | Zdroj: Reuters

Morrison uvedl, že po nové zprávě o dvou mrtvých na ostrově Kangaroo Island už si aktuální australská sezona požárů vyžádala celkem 23 životů. „Čeká nás dalších extrémně náročných 24 hodin,“ dodal.

VIDEO: Námořnictvo evakuuje z pláží na jihovýchodě Austrálie tisíce lidí. Obávají se dalších požárů

Číst článek

Předpověď počasí pro nejhůře zasažené státy Viktorie a Nový Jižní Wales na sobotu nevěstila nic dobrého, čekaly se teploty nad 40 stupňů Celsia a proměnlivý vítr, který by mohl způsobit rozšíření ohňů do hustěji obydlených míst. Premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová, v jejímž státě už shořelo přes 1 300 domů, očekávala „další hrozný den“ a vyzvala obyvatele ohrožených míst, aby včas opustili své domovy.

Boj proti plamenům mají nyní podpořit i tisíce armádních rezervistů. „Toto rozhodnutí umožní mít více lidí v terénu, více letadel ve vzduchu, více lodí na moři,“ vysvětloval premiér Morrison mobilizaci záloh. Předseda vlády, který je v posledních týdnech kritizován za svou reakci na aktuální krizi, nyní podle AP oznámil odklad plánovaných cest do Indie a Japonska.

Dva tisíce vojáků

Ministryně obrany Linda Reynoldsová naznačila, že australské vojenské zálohy dosud nikdy nebyly takovýmto způsobem a v takovémto měřítku povolány do akce. Rezervisté už nyní pomáhají s krizovými operacemi ve státě Queensland, ovšem v o mnoho menším počtu. Zároveň již bylo kvůli požárům nasazeno zhruba 2 000 vojáků.

‚Stav klimatické nouze.‘ Masivní požáry ničí Austrálii i reputaci tamní vlády, premiér kritiku lidí odmítá

Číst článek

Obyvatelé na sociálních sítích zveřejňují fotografie z míst požáru a oblohy, která mění barvu na černou a červenou kvůli kouři a odleskům ohně. Jsou mezi nimi i fotografie města Mallacoota ve státě Viktorie, odkud bylo v pátek evakuováno 1000 lidí po moři.

Podle vědců z Univerzity v Sydney, které citovala britská média, při požárech uhynulo od září už nejméně 480 milionů kusů zvířat - savců, plátků i plazů. Nejvíce v plamenech umírali koalové.

Části australské buše jsou v plamenech už od září, přičemž za poslední týdny shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko. Stát Viktorie kvůli vývoji v pátek vyhlásil stav nouze. Kouř z lesních požárů podle AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme