Ve skříňce z bazaru našel Australan stovky tajných vládních dokumentů. Úřady vyšetřují únik informací

Australské úřady vyšetřují neobvyklý únik tajných informací. Přísně tajné vládní dokumenty se totiž našly ve skříni, která se prodávala v bazaru s vyřazeným nábytkem ze státních úřadů. Tisíce důvěrných dokumentů objevil až nový majitel skříně, který ji koupil s velkou slevou.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přísně tajné dokumenty | Foto: TayebMEZAHDIA/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Překvapený majitel původně sháněl skříňku v bazaru v australském hlavním městě Canbeře, kde si lidé mohou koupit zlevněný vyřazený nábytek ze státních úřadů.

Vybraný nábytek byl hodně zlevněný, protože měl zamčené šuplíky, od kterých nebyly k dispozici klíče. Nový vlastník zámky odvrtal a našel složky se štítky 'tajné' a 'přísně tajné'.

Spisy se týkaly vládního dění za posledních deset let. Nejnovější z nich vznikl před třemi lety. Australská televize ABC případ označila za jedno z nejvážnějších porušení bezpečnostních pravidel v historii země.

Šéf oddělení premiéra a vlády Martin Parkinson uvedl, že bude následovat vyšetřování, jak se dokumenty dostaly na veřejnost. Odmítl ale poskytnout další podrobnosti.

Vládní dokumenty jsou obvykle zapečetěny a zůstávají tajné, dokud neuplyne dvacet let. Poté jsou některé zveřejněny.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme