Austrálie údajně překazila teroristický útok na letadlo. Při razii zatkla čtyři muže

Australská policie zmařila plánovaný teroristický útok, při kterém mělo být zničeno letadlo. Při raziích v několika domech na předměstích Sydney dále zatkla čtyři muže. Oznámil to premiér Malcolm Turnbull. Žádný ze zatčených zatím nebyl obviněn, napsala agentura AP. Spiknutí podle agentury AFP chystali zřejmě islamisté.

Canberra (Aktualizováno: 11:27 30. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australské letadlo (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Premiér uvedl, že od čtvrtka byla na letišti v Sydney posílena bezpečnostní opatření, která se v sobotu v noci rozšířila na všechny významná mezinárodní a domácí terminály v celé Austrálii.

„Mohu oznámit, že včera v noci se uskutečnila velká společná protiteroristická operace, která přerušila teroristické spiknutí s cílem zničit letadlo,“ řekl Turnbull novinářům s tím, že operace nadále pokračuje.

Policejní komisař Andrew Colvin uvedl, že je zatím málo detailů, aby bylo možné upřesnit útok, jeho cíl a načasování. Podle něj policie dostala v posledních dnech informace, že několik lidí v Sydney plánuje teroristický útok za pomoci improvizovaného výbušného zařízení. Podle některých informací měl být potenciálním cílem útoku letecký průmysl.

V Austrálii zatkli dva údajné extremisty. Prý podporovali Islámský stát

Číst článek

Turnbull doporučil cestujícím v Austrálii, aby dorazili na letiště dříve, než jindy, nejlépe dvě hodiny před odletem, umožnili mimořádnou bezpečnostní kontrolu a minimalizovali svá příruční zavazadla.

„Teroristická hrozba je opravdu skutečná,“ varoval premiér, podle kterého hrozil spíše dobře propracovaný komplot než útok osamělého vlka.

Islamismem inspirovaný terorismus

Policie zatkla čtyři muže, jejichž věk neupřesnila, v sobotu, kdy také prohledávala domy v nejméně čtyřech různých čtvrtích Sydney, včetně centra, poznamenala AFP. Zatčení jsou podle komisaře Colvina podezřelí z účasti na spiknutí. „Myslíme si, že jde o islamismem inspirovaný terorismus. Musíme podrobněji prošetřit, co se za tím skrývá,“ řekl.

Úřady neupřesnily, zda se chystaný útok měl týkat vnitrostátního či mezinárodního letu; podle listu Sydney's Daily Telegraph terčem měl být domácí let. Televize ABC citovala ženu, která tvrdí, že její syn a manžel byli zatčeni, ale jakoukoli jejich vazbu na teroristy popírá.

Podle ministra spravedlnosti Michaela Keenana byl plánovaný útok již třináctou významnou hrozbou, kterou se australské policii podařilo zabránit od roku 2014, kdy Austrálie zvýšila stupeň hrozby teroristického útoku. Pět útoků se uskutečnilo. Za hlavní hrozbu ministr označil jedince operující jako osamělí vlci, nicméně dodal, že možný je i plán více osob provést propracovanější útok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme