Žadatelé o azyl znovu skončí na Vánočním ostrově. Australský premiér chce obnovit detenční centrum

Austrálie na Vánočním ostrově znovu otevře kontroverzní zadržovací středisko pro žadatele o azyl. V pátek to prohlásil premiér Scott Morrison. Vládní konzervativní koalice totiž v parlamentu utrpěla porážku, když se jí nepodařilo zabránit opozici ve zmírnění tvrdého imigračního zákona. Nemocní žadatelé o azyl tak budou mít nyní snazší přístup do nemocnic na australském území.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Scott Morrison | Foto: Pool New | Zdroj: Reuters

Opoziční labouristé a nezávislí odhlasovali úpravu, díky níž budou moci lékaři převézt zhruba 1000 žen a mužů ze dvou tichomořských zadržovacích středisek, pokud budou potřebovat léčbu, informovala agentura Reuters.

Knihu o životě v australském uprchlickém táboře napsal v aplikaci WhatsApp. Nyní za ni získal prestižní cenu

Číst článek

Tato úprava zasadila vládní konzervativní koalici těžkou ránu v době, kdy podle průzkumů veřejného mínění značně zaostává před volbami, které se mají konat letos v květnu.

Morrison prohlásil, že tato změna přinese novou vlnu žadatelů o azyl, a proto je nutné znovu otevřít zadržovací středisko na Vánočním ostrově, který leží asi 1550 kilometrů severozápadně od pevniny. Toto středisko bylo uzavřeno v loňském roce po deseti letech provozu.

Morrison na svém twitteru uvedl, že jeho prací je zajistit aby „se lodě nevracely“. Podle svých slov udělá vše, co má ve své moci, aby zajistil, že labouristická úprava zákona, kterou považuje za oslabení hranic, nezpůsobí více připlouvání více lodí s žadateli o azyl do Austrálie.

Žadatelé o azyl, kteří byli zadrženi na moři a posláni do zadržovacích táborů v Papui-Nové Guinei a na Nauru, nesměli vstoupit na australskou pevninu, pokud vláda nerozhodla o tom, že potřebují naléhavou zdravotní péči.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme