Austrálii sužuje vlna extrémních veder. Přes den je místy téměř 50 stupňů, kvůli silnému větru hrozí požáry

V Evropě nám v posledních týdnech dělají starosti haldy sněhu a zima. Na druhém konci světa v Austrálii by nám mohli závidět. Kde kdo by se tam určitě rád ochladil. Země totiž zažívá vlnu extrémních veder. Tento týden teploty na některých místech atakovaly hranici padesáti stupňů Celsia. Není to navíc trend posledních dní. Loňský prosinec byl pro Austrálii nejteplejší v historii.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle australského meteorologického ústavu padaly teplotní rekordy nejčastěji v Novém Jižním Walesu | Foto: David Gray | Zdroj: Reuters

„Kvůli vysokým teplotám tu máme riziko zdravotních komplikací u obyvatel v následujících třech dnech. To platí hlavně pro noc, kdy se prostředí nestačí ochladit. Snažíme se těmto problémům vyhnout,“ řekl v televizi News 7 Paddy Philips z jihoaustralského ministerstva zdravotnictví.

Teploty sice v noci klesají, i tak ale místní obyvatelé zažívají tropické noci, kdy teplota nespadne pod 27 stupňů.

Podle australského meteorologického ústavu padaly teplotní rekordy nejčastěji v Novém Jižním Walesu. Ve městě Whitecliff na severu státu ve středu stanice odpoledne naměřila teplotu 48,21 stupně, což je pro tohle místo absolutní rekord.

Nejteplejší Vánoce v historii

Oteplovat se bude dál. 48 stupňová hranice by podle meteorologů mohla ve čtvrtek padnout i v sousedních městech Wilcannia a Ivanhoe. Rekordní teploty zaznamenal i stát Victoria, kde teploměry ukázaly víc než 45 stupňů.

Česko už čtyři roky sužuje sucho. ‚Srážek je teď hodně, vyhráno ale nemáme,‘ varuje hydrolog

Číst článek

V posledních třech dnech se teploty pohybovaly od deseti do čtrnácti stupňů nad dlouhodobým průměrem. I Vánoce se letos v Austrálii zapsaly jako ty nejteplejší v historii měření vůbec.

Ve spolkovém státu Nový Jižní Wales klesne teplota v sobotu. Na některých místech by mohlo i krátce zapršet. Do té doby bude horko pokračovat. Vláda kvůli tomu na mnoha místech vyhlásila varování a taky zakázala rozdělávat otevřené ohně.

Kvůli horku a silnému větru hrozí požáry. Ochránci zvířat zase vyzývají lidi, aby nechávali venku vodu pro divoká zvířata, která horkem rovněž trpí.

S vedrem je spojená i jedna smutná zpráva. Vysoké teploty už na konci loňského listopadu zahubily v Queenslandu přibližně čtvrtinu celé australské populace kaloňů. Ti se nedokázaly vypořádat s horky přesahujícími 42 stupňů. Za pouhé dva dny jich zemřelo na 23 tisíc.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme