Australský vicepremiér musel kvůli dvojímu občanství rezignovat, voliči mu ale znovu dali důvěru

Australský vicepremiér Barnaby Joyce jasně vyhrál volby v Novém Jižním Walesu a obhájil tak svůj poslanecký mandát, informoval server BBC. Toho se musel vzdát, když vyšlo najevo, že má kromě australského i novozélandské občanství.

Sydney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský vicepremiér Barnaby Joyce v australském parlamentu | Foto: Mick Tsikas | Zdroj: Reuters

Podle australských zákonů nesmí mít žádný zákonodárce dvě občanství. Nedávno ale vicepremiér Barnaby Joyce zjistil, že má kromě australského také novozélandské občanství.

Australský vicepremiér možná bude muset skončit ve vládě. Zjistil totiž, že je Novozélanďan

Číst článek

Joyce je totiž synem emigranta z Nového Zélandu, který se v Austrálii usadil v roce 1947. Vicepremiér se narodil o dvacet let později, a jak tvrdí, neměl žádný důvod se domnívat, že ho cokoli s Novým Zélandem spojuje.

Současné novozélandské právo ale říká, že pokud mají lidé narození v zahraničí novozélandského rodiče, mají právo na novozélandské občanství.

Joyce se tak musel před měsícem vzdát poslaneckého mandátu. Poté se ale také oficiálně podle BBC zřekl novozélandského občanství. Díky tomu se mohl zúčastnit doplňovacích voleb.

Zemětřesení v australské politice. Kvůli dvojímu občanství končí vicepremiér i předseda Senátu

Číst článek

Podle místních médií získal přes 60 procent hlasů. „Barnaby Joyce byl zvolen s tím, co lze nazvat historickým rekordem doplňovacích voleb v Austrálii,“ řekl premiér Malcolm Turnbull.

Joyceovo zvolení je dobrá zpráva i pro premiéra Turnbulla. Jeho koaliční vláda, ve které společně zasedají Turnbullovi liberálové a Australská národní strana, jejímž lídrem je Joyce, tak bude mít i nadále těsnou většinu.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme