Australský stát Viktorie povolí asistované umírání, žádosti posoudí speciální komise

Parlament australského státu Viktorie schválil zákon o asistovaném umírání. Informovala o tom BBC. Nevyléčitelně nemocní pacienti budou moci svůj život dobrovolně ukončit od června roku 2019.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Případy nevyléčitelně nemocných lidí bude posuzovat speciální komise. Zletilým pacientům musí podle lékařů zbývat méně než půl roku života. Nemocnice zároveň několikrát prověří, že žadatel trpí silnými bolestmi a je zároveň schopen soudného uvažování.

Známý DJ, který ochrnul a oslepl, spáchal asistovanou sebevraždu. V Itálii oživil debatu o eutanazii

Číst článek

Poslanci o legislativě, která umožňuje asistovanou sebevraždu i eutanazii, debatovali přes 100 hodin, podle premiéra státu Viktoria Daniela Andrewse při rozhodování zvítězil soucit.

„Jsem hrdý na to, že ústředním bodem rozhodování v parlamentu i politického procesu se stal soucit," komentoval podle ČTK schválení zákona premiér státu Viktorie Daniel Andrews.

Jak napsala agentura AFP, smrtící látku si nemocní aplikují sami. Lékař jim pomůže jen v případě, kdy toho nebudou schopni.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, v Belgii a v Lucembursku. V Česku se eutanazie trestá jako vražda a asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme