Austrálii dál povládne Liberální strana premiéra Morrisona. Opoziční lídr Shorten už uznal porážku

Australská Labouristická strana uznala ještě před započítáním všech hlasů porážku ve volbách do dolní komory parlamentu a zůstane v opozici. Její lídr Bill Shorten už telefonoval současnému konzervativnímu premiérovi Scottu Morrisonovi, aby mu pogratuloval k vítězství v parlamentních volbách. Zároveň oznámil, že odejde z čela uskupení.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Canberra (Aktualizováno: 17:10 18. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr australské Labouristické strany Bill Shorten s manželkou Chloe ve chvíli, kdy uznal porážku v parlamentních volbách

Lídr australské Labouristické strany Bill Shorten s manželkou Chloe ve chvíli, kdy uznal porážku v parlamentních volbách | Zdroj: Reuters

Uznání porážky Shorten oznámil svým zklamaným stoupencům v Melbourne. „Je jasné, že labouristé nebudou schopni sestavit příští vládu, a tak jsem v národním zájmu před krátkou chvíli zavolal Scottu Morrisonovi a pogratuloval mu,“ řekl.

Podle televize ABC ve 151členné dolní komoře australského parlamentu Morrisonova konzervativní liberálně-národní koalice získala 74 křesel, zatímco labouristé 65; o 12 křeslech zatím rozhodnuto nebylo.

Kromě toho více než 16 milionů voličů rozhodovalo i o obsazení 40 ze 76 míst v Senátu.

Hlavní téma: klima

Jedním z hlavních témat kampaně před volbami byla změna klimatu. Shorten mimo jiné vyčítá současné vládě, že podle něj upřednostnila levnější elektřinu na úkor dodržování závazků z pařížské klimatické dohody.

Desítky Australanů demonstrovaly za propuštění Assange. ‚Musí nést následky,‘ vzkázal premiér

Číst článek

Podle premiéra Scotta Morrisona ale není vhodný čas na změnu, protože by to ohrozilo ekonomický růst. Jeho strana slibuje vznik nových pracovních míst.

Australané dopady měnícího se klimatu zažívají na vlastní kůži: ve vnitrozemí teploty v letních měsících v posledních letech dosahují extrémních hodnot a korály na Velkém bariérovém útesu blednou.

Austrálie přitom patří k dvacítce největších klimatických provinilců. Současná vláda stanovila cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů v porovnání s rokem 2005 o 26 procent.

Kromě změn klimatu se v předvolební kampani debatovalo o daních, uprchlících a vztazích Austrálie s Čínou.

Austrálie je jednou z mála zemí, kde je účast v hlasování povinná. Pokud voliči, kteří nehlasují, nepředloží přijatelnou omluvu, hrozí jim pokuta ve výši 20 australských dolarů (zhruba 300 korun). Při posledních volbách v roce 2016 přišlo hlasovat 91 procent voličů, což bylo nejméně od roku 1924, odkdy jsou volby povinné.

ČTK, luc, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme