Austrálii zasáhly silné deště, kvůli rozvodněným tokům úřady varují před krokodýly a hady v ulicích

Záplavy na severovýchodě Austrálie přináší vyjma velké vody i další starosti. Úřady varují před výskytem krokodýlů a hadů na neobvyklých místech. Kvůli záplavám se zatím pohřešují dva lidé a přes tisíc obyvatel města Townsville už muselo opustit své domovy.

Townsville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krokodýl | Foto: Joe Penney | Zdroj: Reuters

„Lze spatřit krokodýly, jak přecházejí ulice. A když voda opadne, krokodýli se mohou objevit na nezvyklých místech, jako jsou malé zavlažovací nádrže nebo studny,“ řekla queenslandská ministryně životního prostředí Leeanne Enochová. „Stejně tak i hadi jsou dobří plavci a mohou se nečekaně vynořit,“ dodala.

Tropický sever australského kontinentu je v tomto období zvyklý na monzunové deště, nicméně v posledních několika málo dnech spadlo na některá místa tolik vody, co v průměru za celý rok.

K takovému úhrnu srážek nedochází jednou za 20 let. „Je to událost, která se vyskytne jednou za sto let,“ řekla v sobotu premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková.

Australský meteorologický úřad v následujících dnech varuje před dalšími srážkami a nebezpečím tornád a silných větrů. Dalším domům hrozí zaplavení, pokud bude déšť pokračovat.

Armáda již rozmístila 70 tisíc pytlů s pískem a více než tisíc lidí bylo evakuováno. Úřady byly v neděli donuceny otevřít protipovodňové brány jedné z přehrad a uvolnit tlak vody.

kla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme