Austrálie zatím nevydá Maďarsku údajného válečného zločince Charlese Zentaie

Austrálie zatím Maďarsku nevydá Charlese Zentaiho, který čelí obžalobě z páchání válečných zločinů. Utrpěl totiž mozkovou příhodu, a nemohl se tak zúčastnit dnešního soudního stání, na němž se mělo rozhodnout právě o jeho vydání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charles Zentai | Foto: Criminals of War

Charles-Károly Zentai se měl v roce 1944 v Budapešti podílet na zavraždění židovského chlapce. Ten nenosil žlutou hvězdu, proto ho zastřelili a hodili do Dunaje.

Případ odhalilo jeruzalémské Wiesenthalovo centrum před sedmi roky. Zentaie eviduje mezi deseti nacistickými zločinci, kteří nejsou potrestáni.

Maďarsko požádalo australské úřady o vydání Zentaie už v roce 2004, soud ale vloni žádost zamítnul. Vláda v Canbeře se proti tomu odvolala a dnes měl zaznít nový verdikt.

Zentaiovi je 89 let a po mozkové příhodě ztratil řeč. Podobnou postavou je 97letý Sándor Képíró, obviněný z vražd v roce 1942 v Novém Sadu. Jeho proces právě probíhá v Budapešti, kvůli celkové nezpůsobilosti obžalovaného byl ale přerušen.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme