Austrálie zažívá nejhorší povodně za padesát let
Severovýchod Austrálie stale bojuje s nejhoršími povodněmi za posledních padesát let. Hladiny tamních řek by dokonce dnes měly dosáhnout maxima.
Zaplavené území už zabírá plochu o velikosti Francie a Německa dohromady. Katastrofa postihla přes 200 tisíc lidí. Tři Australané od nového roku přišli v dravých vodách o život. Od loňského listopadu si ale katastrofa vyžádala lidských životů už deset.
Hladiny řek v povodněmi postižené oblasti australského státu Queensland kulminují. Kritická je situace ve městě Rockhampton. Hladina rozvodněné řeky Fitzroy by měla dosáhnout maxima. Přes 500 tamních domů je zatopeno a asi tisíc lidí bylo evakuováno. V izolované oblasti také nejezdí vlaky a automobily. Všechny silnice jsou totiž zatopeny. 75 tisícové město je proto zásobeno ze vzduchu.
"Samozřejmě je možné, že cesty budou v oblasti zcela neprůjezdné. Proto jsme vytvořili speciální záchranný plán, jak vrtulníky a letadly distribuovat vodu a potraviny do odříznutého RockHamptonu, a to s pomocí armády, " uvedla australská premiérka Juli Gillardová.
O povodních v Austrálii mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Kateřina Procházková
Podle starosty Rockhamptonu by hladina řek měla setrvat na maximu přibližně dva dny a poté začít pozvolna klesat. Meteorologové ale varují před dalšími bouřkami. Životy obyvatel ale neohrožuje pouze voda, ale i jedovatí hadi a krokodýli, kteří se teď lehce dostávají do zatopených měst.
I přes všechna nebezpečí ale panuje mezi lidmi přátelství, což potvrzuje starosta RockHamptonu, Brad Carter: "Je to za 3 týdny podruhé, co bojujeme s takovou záplavovou vlnou. Hladina vody je ale tentokrát nejvyšší. I přesto tady ale funguje přátelství a lidé se navzájem podporují a pomáhají si. Projevuje se tady prostě typická povaha Australanů"
Podle australských úřadů pak potrvá nejméně několik týdnů, než se situace po dlouhotrvajících lijácích vrátí do normálu. Queensland pak čeká náročné odstraňování škod, které může stát přes miliardu australských dolarů, což je asi 93 miliard korun. Už teď je ale jisté, že záplavy nejvíce zasáhly těžařský průmysl, a to když omezily vývoz uhlí, které je nejdůležitější australskou exportní surovinou.
Tři čtvrtiny tamních uhelných dolů jsou v současnosti zatopeny a velké těžařské společnosti jako Anglo American či Rio Tinto už byly nuceny zrušit slíbené dodávky této suroviny. Dodala, že přírodní katastrofa ovlivní nejen Austrálii, ale i další části světa na mnoho následujících měsíců.