Australská vláda o nebezpečí útoků věděla

Australský premier John Howard přiznal, že jeho vláda věděla o možných teroristických útocích na Bali. Australané nedávno obdrželi zprávu amerických tajných služeb ve které je Bali zmiňováno jako možný cíl atentátů na západní, respektive americké turisty. Kvůli další takové zprávě Austrálie vyzvala své občany, aby opustili Indonésii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři na místě exploze | Zdroj: ČTK

Australská opozice a veřejnost obviňují kabinet Johna Howarda, že nedostatečně chránil australské turisty na Bali a svou politikou přispěl ke ztrátám na životech. Premiér John Howard přiznal, že ostrov Bali byl uveden v nedávné zprávě amerických tajných služeb jako možný cíl teroristických útoků. Australská vláda se ale rozhodla nezpřísnit bezpečnostní opatření.

Washington naopak Američanům doporučil nepobývat na veřejných místech jako jsou obchody, restaurace a bary.

Úřady dosud potvrdily smrt 30 Australanů a na Bali pokračuje identifikace mrtvých těl. Ministerstvo zahraničí se obává, že počet obětí se může zvýšit až na 119.

Austrálie vyzvala své občany, aby opustili Indonésii. Ministr zahraničí Alexander Downer to odůvodnil tím, že dostal nové znepokojivé informace o ohrožení Australanů v této zemi po pumových útocích na indonéském ostrově Bali. Australská federální policie se podílí na vyšetřování útoku na Bali a za hlavní podezřelé považuje členy extremistické skupiny Jamál Islamíja. Duchovní vůdce této organizace veškerá obvinění odmítá a pro australskou televizi Chanel9 prohlásil, že Australanům může hrozit další nebezpečí, protože kabinet Johna Howarda podporuje politiku amerického prezidenta George Bushe.

V Indonesii mezitím dál probíhá vyšetřování v souvislosti s posledním teroristickým atentátem na ostrově Bali. Do Jakarty jsme se spojili s velvyslancem České republiky Jaroslavem Veselým. "Zatím neexistuje přímá specifikace národností, které se podílejí na možném incidentu. Pro mně je daleko důležitější, než kdo to přímo spáchal, protože tam je silný mezinárodní tým, který se podílí na vyšetřování, zjištění, že nikdo z České republiky zatím není mezi oběťmi anebo mezi poškozenými."

Pavla Jazairiová, Markéta Kaclová, Barbora Kroužková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme