Australské úřady evakuují tisíce lidí za zatopeného Brisbane

Australské úřady už odvezly na bezpečné místo tisíce obyvatel města Brisbane na severovýchodě země. Do dvoumiliónového města se valí obrovské množství vody, povodeň má kulminovat zítra. Živel si zatím v australském státě Queensland vyžádal nejméně 16 obětí, asi 90 dalších lidí se pohřešuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálie. Záplavy v městečku Toowoomba

Austrálie. Záplavy v městečku Toowoomba | Zdroj: ČTK

Brisbane se pomalu mění v město duchů. Centrum třetí největšího metropole v Austrálii se vylidňuje, nefunguje elektřina. Úřady odhadují, že už teď je zatopených dvacet tisíc domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rohlasu v Brisbane Tereza Schejbalová v Dopoledním Radiožurnálu (11h55).

„Prudké deště na chvíli přestaly, dokonce svítilo i sluníčko, ale rozvodněnou řeku to nezastavilo. Situace se za poslední dva dny neuvěřitelně změnila. Administrativní centrum města se úplně vylidnilo. Z bezpečnostních důvodů je i bez elektřiny. Ochromená je i doprava,“ přibližuje spolupracovnice Českého rohlasu v Brisbane Tereza Schejbalová.

Premiérka státu Queensland vyzvala obyvatele, kteří se právě v těchto chvílích nacházejí uprostřed vrcholící přírodní katastrofy, aby nepanikařili a vyslyšeli výzvy k evakuaci, ať už do oficiálních evakuačních středisek, nebo k přátelům či příbuzným žijícím ve výše položených čtvrtích kopcovitého Brisbane.

S rekordními záplavami bojují i lidé ve městě Ipswich západně od Brisbane. Hladina tam podle zpravodajských televizí stoupá každou hodinu o metr. Obyvatelé mluví o naprostém chaosu.

Australané, kteří se ještě nemuseli podřídit evakuaci, se snaží zachraňovat svůj majetek. Ve městě také vypuklo panické nakupování potravin, lidé si je vozí domů zatopenými ulicemi. Někde už základní potraviny úplně došly. Počet obětí poslední vlny záplav v okolí Brisbane mezitím stoupl na dvanáct, 43 lidí se pohřešuje.

Klimatický jev La Niňa

V Austrálii se také spustila obrovská vlna solidarity. „Je tady i veřejná sbírka, organizovaná vládou. Včera na ni bylo vybráno přes šest set milionů korun. Pomáhat se snaží i dobrovolníci v postižených oblastech,“ upřesňuje Schejbalová.

Velké množství srážek, které na Austrálii spadly, se připisují klimatickému jevu La Niňa. „Je to jev, který se vyskytuje v pacifické oblasti a je v porovnání s historickými událostmi velmi silný. Jev znamená to, že zatímco východní část Pacifiku je momentálně chladnější než průměr a povrch oceánu, tak u Austrálie je teplejší. A to vždy vede k intenzivnějším dešťům v Austrálii, “upřesnil náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro hydrologii Jan Daňhelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro hydrologii Jan Daňhelka ve Světě o jedné.

Povodeň místní přirovnávají k té, která město zasáhla v lednu 1974. Srovnání je ale podle Daňhelky vždy obtížné. „To, že máme záznamy sto let, neznamená, že máme všechny velké extrémy podchyceny. A srovnáváme to třeba s něčím, co nebylo tak velké. Stoletá povodeň se v dlouhodobém měřítku opravdu vyskytuje velmi zřídka, proto je srovnání velmi problematické,“ dodal Daňhelka.

Pavla Hůlová, Martina Hanáčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme